Nu mai e niciun secret! Gigi Becali a demonstrat tuturor cum se fac schimbările: a dat ordin din lojă, prin Meme Stoica

SURSA FOTO: SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Gigi Becali a văzut partida PAOK – FCSB 0-1 din tribunele stadionului Toumba, care are o capacitate de aproximativ 28.000 de locuri, și nu de puține ori a fost căutat de obiectivele camerelor de filmat.

Mai mult, cu câteva minute înainte de fluierul pauzei, patronul FCSB a demonstrat tuturor cum se fac schimbările, fiind surprins în toiul unei discuții aprinse cu managerul general Meme Stoica.

Gigi Becali și Meme Stoica, surprinși în fapt! Cum au negociat primele schimbări din partida cu PAOK

Joi seară, 3 octombrie 2024, PAOK și FCSB s-au duelat la Salonic, pe stadionul Toumba, în etapa 2 din faza principală a Europa League. Gigi Becali a ieșit din tipare cu ocazia acestei confruntări, pe care a ales să nu o mai urmărească din fața televizorului, așa cum a obișnuit în ultimii ani. Miliardarul din Pipera a făcut deplasarea în Grecia alături de întreaga echipă, iar meciul l-a văzut din una dintre lojele arenei.

Chiar și în acest context, Gigi Becali a fost extrem de atent la desfășurarea tactică a jocului de la Salonic, iar în finalul primei reprize, cautat fiind de obiectivele camerelor de filmat, a recurs la gestul pe care toată lumea îl aștepta. Patronul FCSB a intrat într-un scurt dialog cu Meme Stoica, managerul general al echipei, care se afla fix pe scaunul din fața lui. După cum Gigi Becali a confirmat după meci, subiectul de discuție al celor doi a fost reprezentat de schimbările care s-ar impune în startul reprizei secunde.

Cei doi au căzut de acord, însă una dintre modificări s-a produs puțin mai repede decât se preconiza. Și asta pentru că Mihai Lixandru a suferit o accidentare gravă în minutul 45+6 și nu a mai putut continua jocul. În locul său a fost trimis pe teren Malcom Edjouma.

Gigi Becali nu s-a ferit să spună lucrurilor pe nume

După meci, Gigi Becali nu s-a putut abține și, în glumă, și-a înușit din nou meritele de antrenor pentru victoria de la Salonic. Patronul FCSB s-a asemănat cu Sir Alex Ferguson și s-a fălit cu faptul că l-a învins pe Răzvan Lucescu:

Am câștigat și l-am bătut pe Răzvan Lucescu ca să demonstrăm că Ferguson e mai bun decât Răzvan Lucescu”, a glumit Gigi Becali, în direct, la TV.

Ulterior, patronul a transmis răspicat că i-au ieșit toate schimbările efectuate în Grecia și a început să spună ce a gândit în momentul în care le-a efectuat. Mihai Lixandru, care a părăsit terenul accidentat în finalul primei reprize, oricum urma să fie înlocuit cu Malcom Edjouma. De asemenea, în cadrul discuției descrise mai sus s-a stabilit și schimbarea David Miculescu – Alex Băluță:

La pauză am făcut schimbările pentru putere, Miculescu a câștigat toate duelurile. Edjouma intra oricum, era deja făcută schimbarea. Aveam 1-0. Zice, dacă dăm gol îl schimbăm pe Băluță? Păi dacă dă gol mai repede îl schimbăm, să ținem de rezultat. S-a întâmplat cu Lixandru, dar Edjouma intra oricum. N-am avut nicio teamă. Niciodată n-am avut așa o convingere… N-am avut. Dar când a luat Olaru roșu deja îmi era teamă”, a mai declarat Gigi Becali, la Digi Sport.

Publicat: 04 10. 2024, 12:55
Actualizat: 04 10. 2024, 12:57