Out de la FCSB, după 45 de minute cu RFS. Gigi Becali nu a mai aşteptat şi a luat decizia: l-a băgat de urgență pe teren pe Florin Tănase

Elias Charalambous il felicita pe Florin Lucian Tănase la iesirea de pe teren din meciul de fotbal dintre FCSB si Petrolul Ploiesti, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Steaua-Ghencea din Bucuresti, sambata 21 septembrie 2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Gigi Becali nu a mai așteptat și a făcut o mutare în ofensivă după 45 de minute cu RFS. Florin Tănase a intrat de urgență la FCSB.

FCSB debutează în această seară în faza principală a Europa League. În noul format al acestei competiții, echipa antrenată de Elias Charalambous întâlnește opt adversari, iar primul este RFS, din Letonia. După primele 45 de minute cu campioana Letoniei, Gigi Becali a apelat la o singură schimbare și l-a scos pe David Miculescu.

Gigi Becali, schimbare de urgență la pauză: David Miculescu înlocuit cu Florin Tănase

FCSB a făcut o primă repriză foarte bună pe teren propriu cu RFS. Daniel Bîrligea a avut nevoie doar de opt minute pentru a debloca tabela cu o reușită de senzație la capătul unei acțiuni luată pe cont propriu de Darius Olaru. În minutul 19, Ștefan Târnovanu a avut o intervenție salvatoare la o fază în care a rămas 1 la 1 cu Savalnieks.

Câteva minute mai târziu, defensiva roș-albaștrilor a respins greșit mingea în urma unui corner, iar Ziga Lipuscek a trimis mingea în poarta lui Târnovanu și a restabilit egalitatea. În minutul 32, Marius Ștefănescu a confirmat că este un jucător potrivit pentru roș-albaștri reușind să marcheze la capătul unei faze spectaculoase.

Roș-albaștrii au intrat în avantaj la pauză, iar Gigi Becali nu a mai făcut 3-4 schimbări ca de obicei, ci a preferat să mute doar în ofensivă prin înlocuirea lui David Miculescu cu Florin Tănase. Pentru evoluția din primele 45 de minute, David Miculescu a primit nota 6.9, potrivit Sofascore.

În mod normal, Tănase era odihnit pentru meciul din campionat cu Sepsi OSK, dar milionarul vrea să vadă goluri multe în partea secundă. Gigi Becali a mutat inspirat. Florin Tănase a contribuit decisiv la golul marcat de Darius Olaru în minutul 59 și FCSB s-a desprins pe tabelă, 3-1.

Primul „11” pentru meciul cu RFS, făcut public de patron înainte cu câteva ore

Latifundiarul din Pipera a confirmat exclusivitatea ProSport și a anunțat că va începe partida cu Marius Ștefănescu și Vlad Chiricheș titulari, doi jucători pe care i-a criticat vehement în ultima vreme.

Cu Edjouma și Lixandru la mijloc. Popescu, fundaș dreapta, Ștefănescu atacant, Bîrligea și David Miculescu. Sunt legate, puteau fi Șut și Tănase și să nu fie Olaru. Bîrligea e și produs de export, nu? Olaru e produs de export, nu? Tănase nu-l mai vând, n-am nevoie să-l vadă Europa. Am promis că jucăm pentru suporteri, că am încasat 2.5 milioane doar din bilete. Am zis să jucăm cu Ștefănescu, pentru că-l descurajam de tot după”, a declarat Gigi Becali, la Fotbal Club, de la Digi Sport.

Publicat: 26 09. 2024, 23:25
Actualizat: 26 09. 2024, 23:31