Panduru e exigent şi a dat această notă pentru FCSB, deşi a învins cu 4-1 în meciul cu RFS

Basarab Panduru este exigent, deși FCSB a câștigat cu 4-1 în fața celor de la RFS.

Fostul internațional, Basarab Panduru a declarat imediat după FCSB – RFS 4-1 că acordă nota 7 pentru evoluția lui FCSB de joi seara, deoarece au existat momente din prima repriză care nu i-au fost pe plac. Fostul fundaș se referă la momentele de dominație ale letonilor, care au egalat în minutul 23 al confruntării.

Basarab Panduru acordă nota 7 pentru FCSB, după 4-1 cu RFS

Basarab Panduru a declarat că omul meciului, în opinia lui, este Darius Olaru, iar jucători precum Radunovic sau Tavi Popescu nu au avut o prestație ieșită din comun. Daniel Bîrligea a deschis scorul în minutul 8, însă RFS a egalat rapid prin Lipuscek (23′), după un corner bine executat. FCSB și-a recăpătat imediat avantajul grație golului marcat de Marius Ștefănescu în minutul 32, cu o pasă decisivă din partea lui Vlad Chiricheș. În a doua repriză, Darius Olaru a strălucit, reușind o dublă impresionantă în minutele 58 și 69, după două acțiuni spectaculoase.

„Omul meciului, Olaru. Dintre titulari e greu să găsești pe cineva care să zici că a foarte bun. Nici Radunovic, nici Popescu… ei au făcut un joc normal. Nici mai sus, Ștefănescu, Miculescu. Bîrligea s-a zbătut mult, a marcat golul, dar nu știu cineva care să fie pe locul 2. Parcă toți au fost pe locul 2. Pe locul 2 a fost echipa. I-aș da nota 7 lui FCSB, nu 8 pentru momentele din prima repriză care nu mi-au plăcut. Aș da nota 7 lui FCSB”, a spus Basarab Panduru la PrimaSport.

Darius Olaru, mândru că reușește să marcheze în cupele europene

Căpitanul campioanei României, Darius Olaru, a fost omul meciului la finalul confruntării cu RFS, reușind să marcheze o „dublă”. Darius Olaru a declarat că este visul lui din copilărie a fost implinit, deoarece reușește să joace la cel mai înalt nivel alături de echipa pe care o iubește.

„Mă bucur că am reușit să marchez în această seară și am câștigat. Ne doream să începem cu dreptul. Aveam nevoie de această victorie neapărat, pentru că în ultimele meciuri nu am obținut rezultatele pe care ni le-am dorit. (n.r. faptul că au fost egalați) Cumva contrar cursului jocului. Au reușit să ne egaleze la acea fază fixă. Am reușit să gestionăm bine și să mai marcăm încă 3 goluri.

Așa este, avem treabă foarte multă și în campionat și ne concentrăm și pe campionat. (n.r. despre gazonul schimbat) Da, așa este. Avem jucători de calitate în față și avem nevoie de un gazon bun pentru a practica un fotbal bun. Așa părea, puteam să marcăm mai mult. Contează și golaverajul.

Rezultatul cel mai bun este pentru că am reușit să obținem cele trei puncte. Eu sunt motivat și în campionat, așa a fost să am mai multe reușite în Europa. Avem un meci în trei zile. În Europa este un nivel mult mai bun, trebuie să ne ridicăm la acest nivel și trebuie să facem față. Am avut și în campionat jocuri cât de cât bune. Am visat la aceste seri de Europa, ajutându-mi echipa cu două goluri. Este visul meu de când eram mic”, a declarat Darius Olaru, la Digisport.

Publicat: 27 09. 2024, 01:36