Presa scoțiană a călcat-o în picioare pe FCSB, după eșecul cu Rangers. A folosit doar 3 cuvinte pentru a umili campioana României

Sursa Foto: Sport Pictures

Presa din Scoția a făcut-o praf pe FCSB, după eșecul din deplasarea de la Rangers.

Glasgow Rangers s-a impus în fața campioanei României cu 4-0, iar presa din Scoția nu a ezitat și a ironizat-o pe FCSB. Deplasarea de pe Ibrox a fost una dificilă pentru echipa antrenată de Elias Charalambous, care a suferit, iar scoțienii au avut mesajul „Dați-le o pauză”.

Presa din Scoția, ironii la adresa lui FCSB, după eșecul drastic din deplasarea de la Rangers

Eșecul usturător al campioanei României din etapa a 3-a a fazei principale din UEFA Europa League le-a oferit oportunitatea scoțienilor să o ironizeze pe FCSB. Scottish Sun a ironizat-o pe FCSB, spunând „Dați-le o pauză”, după că elevii lui Elias Charalambous nu au reușit să îi pună probleme lui Rangers.

„Rangers a învins-o pe FCSB cu 4-0 pe Ibrox, depășind dezamăgirea înfrângerii de la Kilmarnock din weekendul trecut și reluându-și campania pentru Europa League. The Gers au trecut peste o sperietură timpurie, când Butland a stat prea mult cu mingea la picior și a fost deposedat de Miculescu, care a introdus mingea în poarta goală, dar arbitrul a acordat un fault în favoarea lui Rangers.

Cu toate acestea, din acel moment, a fost o dominare totală pentru gazde, Lawrence și Cerny punându-le în control la pauză. Repriza a doua a continuat în mod similar, cu Cerny adăugând un al doilea pentru el însuși înainte ca Igamane să adauge și mai multă strălucire la scor cu primul său gol pentru club. Echipa gazdă a terminat cu un xG de 1,76 față de 0,35 al adversarilor.

Scoțienii primesc acum duminică vizita lui St Mirren, în timp ce FCSB joacă acasă cu Rapid București”, au scris cei de la Scottish Sun.

Ce urmează pentru FCSB

Eșecul din deplasarea de la Rangers afectează golaverajul campioanei României, care de la cinci goluri marcate și doar unul primit ajunge la golaverajul 0, după ce a încasat patru goluri de la Glasgow Rangers.

FCSB se va duela duminică, 27 octombrie, cu Rapid București, în etapa a 14-a din Superliga, iar în Europa League va juca pe teren propriu cu formația daneză Midtjylland, pe 7 noiembrie.

Publicat: 25 10. 2024, 01:07