Reacția presei din Ungaria a venit imediat după Corvinul – Paksi 0-2! Jurnaliştii maghiari au scris exact ceea ce se aşteptau românii să scrie

Reacția presei din Ungaria a venit imediat după Corvinul - Paksi 0-2! Jurnaliştii maghiari au scris exact ceea ce se aşteptau românii să scrie
Vezi galeria foto - 5 poze

Presa din Ungaria a reacționat imediat după Corvinul – Paksi 0-2, iar jurnaliștii au scris exact ceea ce se aşteptau românii să scrie.

Echipa antrenată de Florin Maxim s-a calificat în turul 2 preliminar din Europa League, deși a pierdut pe teren propriu, la Sibiu, cu 0-2, în fața maghiarilor de la Paksi.

Jurnaliştii maghiari au scris, imediat după Corvinul – Paksi 0-2, exact ceea ce se aşteptau românii să scrie

Divizionara secundă Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul 2 preliminar al Europa League. Învinsă în manșa secundă de Paksi, la Sibiu, cu 0-2, formația pregătită de Florin Maxim merge mai departe datorită victoriei clare din tur, 4-0. Presa maghiară a reacționat imediat.

„Păcat de primul joc! Deși Paksi a câștigat în deplasare, nu a avansat în Europa League”, a titrat Nemzeti Sport, care a continuat: „În manșa secundă a turului 1 preliminar din Europa League, Paksi a jucat la Sibiu împotriva echipei române din liga secundă Corvinul.

În prima repriză, Könyves a marcat din ofsaid, dar în minutul 78 atacantul lui Paksi a înscris un gol regulamentar. Böde a fost eficient înainte de fluierul final, dar victoria cu 2-0 nu a fost suficientă pentru ca Paks să se califice”.

Și cei de la Magyarhirlap au fost resemnați. „În ciuda victoriei din deplasare, Paksi își ia «La revedere!» de la Europa League”, este titlul materialului.

„Câștigătoarea Cupei Ungariei, Paksi, s-a impus cu 2-0 în deplasare, în fața echipei române Corvinul, în manșa secundă din primul tur al preliminariilor pentru Europa League, dar și-a luat rămas bun de la competiție după un scor general de 2-4 și va continua în Conference League.

După înfrângerea cu 0-4 de pe teren propriu, Paksi a intrat pe terenul din Sibiu cu altă atitudine și jucând mai bine. A fost un meci echilibrat și nu s-a înscris multă vreme niciun gol valabil.

Norbert Könyves a înscris în prima repriză, dar golul a fost anulat din cauza unui ofsaid. Apoi, a marcat din nou în minutul 79. Rezultatul final a fost stabilit de Dániel Böde în minutul 90.

Echipa maghiară va juca joia viitoare în turul doi preliminar din Conference League, când va întâlni AEK Larnaca din Cipru”, se precizează în text.

Prin calificarea în turul 2 preliminar al Europa League, unde va întâlni vicecampioana Croației, Rijeka, cei de la Corvinul vor încasa din partea UEFA suma de 550.000 de euro.

Publicat: 19 07. 2024, 00:40