Ștefan Târnovanu a pus tunurile pe arbitrul italian, după Rangers – FCSB 4-0. „Nu s-a legat nimic pentru că am avut acel gol! Apoi, au făcut ce-au vrut ei”

Sursa foto: Sport Pictures

Ștefan Târnovanu nu a mai suportat și a pus tunurile pe arbitrul italian, după Glasgow Rangers – FCSB 4-0.

Portarul lui FCSB nu este mulțumit de rezultatul pe care l-a obținut campioana României în deplasarea de pe Ibrox și a declarat că tot parcursul meciului din cadrul etapei a 3-a din UEFA Europa League s-a schimbat din cauza golului anulat de arbitrul italian în minutul 2 al partidei.

Ștefan Târnovanu, atac la adresa arbitrului italian, după Rangers – FCSB 4-0

Ștefan Târnovanu este dezamăgit de rezultatul pe care FCSB l-a obținut în a treia etapă din faza principală din Europa League. Roș-albaștrii au pierdut primul meci din ediția curentă de Europa League, iar Târnovanu consideră că golul anulat de centralul italian Di Bello în minutul 2 al partidei a schimba total cursul jocului. Portarul în vârstă de 24 de ani a continuat discursul și a mărturisit, cu tristețe, faptul că Rangers a făcut tot ce a vrut cu FCSB din acel moment.

„Nu mai e nimic de spus, mergem înainte și avem un meci duminică pe care trebuie să îl câștigăm.

Nu s-a legat nimic probabil pentru că avem acel gol. Fluieră în acel moment (n.r. despre golul anulat al lui David Miculescu din minutul 2). Nu ne-a mai ieșit nimic și au făcut ce au vrut ei.

(n.r. despre faptul că au încasat patru goluri) Nu e un sentiment bun deloc și trebuie să ne ridicăm.”, a spus Târnovanu la DigiSport.

Marius Avram a dat verdictul despre faza golului anulat

Fostul arbitru Marius Avram a spus care ar fi fost decizia corectă în cazul golului anulat de centralul Marco Di Bello, după ce faza nu a fost analizată de VAR, pentru că arbitrul a fluierat fault în atac la acțiunea atacantului român. Marius Avram a spus clar că nu este fault la acea fază și a spus că acțiunea lui Di Bello este o greșeală dublă, deoarece nu a acordat golul și a fluierat înaintea analizei VAR.

„Nu este fault. Mai mult decât atât, a anulat posibilitatea analizei VAR prin faptul ca a fluierat înainte sa intre mingea in poarta fără să întârzie fluierul conform protocolului VAR. O greșeală dublă.

În cazul în care ar fi respectat protocolul VAR și ar fi întârziat fluierul anulând golul, sunt sigur ca ar fi fost întoarsă decizia”, a declarat Marius Avram pentru gsp.ro.

Publicat: 25 10. 2024, 00:22