UEFA o obligă pe FCSB să facă asta dacă vrea să-l transfere imediat pe Zima de la Petrolul Ploiești

Gigi Becali, patronul de la FCSB, vrea să-l transfere pe Lukas Zima, portarul Petrolului, însă UEFA îi permite, cu o singură condiție, să-l înscrie pe goalkeeper pe lista trimisă înaintea startului competiției.

Concret, FCSB poate face o modificare în actualul lot trimis la UEFA, însă dacă vrea să-l înscrie și pe Lukas Zima, trebuie să renunțe la unul dintre jucătorii de pe respectiva listă.

UEFA obligă FCSB să renunțe la un jucător de pe lista UEFA dacă vrea să-l înscrie imediat pe Lukas Zima de la Petrolul Ploiești

Oficialii de la FCSB au început negocierile cu Petrolul Ploiești pentru transferul portarului Lukas Zima. Rămâne de văzut dacă părțile vor ajunge la un consens în privința trecerii cehului la gruparea campioană a României. Totuși, în cazul în care Zima va ajunge oficial fotbalistul roș-albaștrilor, el nu poate fi trecut pe lista UEFA numai în cazul în care FCSB va renunța la unul dintre jucătorii trecuți deja în respectivul lot. Doar așa poate Zima să fie folosit în faza actuală din Europa League.

Potrivit regulamentului UEFA, campioana României mai pot face o modificare în actualul lot, trimis înainte de startul competiției. Cu o singură condiție. Oficialii de la FCSB pot trece pe listă un alt portar, însă vor fi nevoiți să renunțe la unul dintre fotbaliștii din lot, scrie digisport.ro.

Singurul caz în care se mai poate adăuga un portar este acela în care goalkeeper-ul respectiv să fie un produs al academiei clubului.

Această problemă a apărut după ce Gigi Becali a luat decizia de a nu-i prelungi contractul lui Andrei Vlad, scadent la finalul acestui an. Astfel, pentru ultimele două partide din Europa League, cu Qarabag și Manchester United, roș-albaștrii ar putea miza doar pe Târnovanu și pe Udrea.

Cu gândul la FCSB, Zima „a comis-o” la Arad

Transferul lui Lukas Zima s-ar putea perfecta în perioada de mercato din iarnă. Goalkeeper-ul mai are contract cu ploieștenii, iar aceștia solicită în schimbul său jumătate de milion de euro, sumă considerată prea mare de Gigi Becali, care nu oferă mai mult de 300.000 de euro.

În pline negocieri, Luas Zima a prins o zi de coșmar în deplasarea de la Arad, cu UTA, unde Petrolul a cedat, scor 1-3. Portarul ceh a comis două gafe de zile mari care s-au transformat în goluri pentru elevii lui Mircea Rednic.

Prima dată, în minutul 38, Zima a primit un gol dintr-o lovitură liberă, executată de Cîmpanu, din afara careului, unde cehul a avut partea sa de vină. Apoi a greșit în repriza a doua, în minutul 57, atunci când a ratat o intervenție facilă. Costache a pasat în fața porții, pe jos, cehul a încercat să rețină balonul, dar nu i-au ieșit pașii, iar Hrezdac a marcat din apropiere porții.

Publicat: 07 10. 2024, 14:50
Actualizat: 07 10. 2024, 15:30