Verdictul specialistului Marius Avram la cea mai controversată fază din Rangers – FCSB! A viciat total rezultatul cu golul anulat al lui Miculescu? „Sunt sigur că s-ar fi întâmplat asta la VAR”

Fostul arbitru Marius Avram a dat verdictul la cea mai controversată fază din Rangers – FCSB, cu privire la golul anulat al lui Miculescu.

Campioana României joacă, la această oră, în Scoția, cu Rangers, meciul din etapa a treia a fazei principale din Europa League.

Ce a spus Marius Avram despre faza din Rangers – FCSB, când arbitrul de centru a anulat golul lui Miculescu

Gazdele conduc cu 4-0 în minutul 75, dar meciul a început cu o fază controversată. David Miculescu i-a „furat” mingea portarului Jack Bultland și a marcat în poarta goală, dar golul nu a fost validat.

Arbitrul de centru, italianul Marco Di Bello, apucase să fluiere fault la portar înainte ca David Miculescu să marcheze, motiv pentru care faza nu a mai putut fi analizată de către sistemul VAR. Avram susține că Di Bello a comis două greșeli.

„Nu este fault. Mai mult decât atât, a anulat posibilitatea analizei VAR prin faptul ca a fluierat înainte sa intre mingea in poarta fără să întârzie fluierul conform protocolului VAR. O greșeală dublă.

În cazul în care ar fi respectat protocolul VAR și ar fi întârziat fluierul anulând golul, sunt sigur ca ar fi fost întoarsă decizia”, a declarat Marius Avram pentru gsp.ro.

În minutul 10, gazdele au deschis scorul, după ce Lawrence a înscris cu un șut de la marginea careului mare, lângă bară.

După o jumpătate de oră de joc, Cerny interceptează o pasă greșită a lui Phelipe și înscrie cu un șut din afara careului mare, lângă bară.

În minutul 55, același Cerny primește mingea pe banda dreaptă, pătrunde spre careu, îl păcălește din fentă pe Ngezana și înscrie cu un șut la colțul lung.

Cu 20 de minute înainte de final, gazdele înscriu din nou, după ce Igmane șutează pe jos, la colțul lung. La ora meciului, FCSB avea 6 puncte, după victoriile cu RFS și PAOK.

Publicat: 24 10. 2024, 23:42