:format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F03%2FIlie-Dumitrescu-reactie-de-neinteles.-Ce-a-putut-sa-spuna-dupa-repriza-dezastruoasa-a-celor-de-la-FCSB-cu-Lyon-scaled.jpg)
FCSB nu a reușit să producă surpriza în Franța și a fost eliminată din UEFA Europa League. Lyon s-a impus în manșa retur cu scorul de 4-0 și s-a calificat în sferturile de finală.
La finalul partidei, Vlad Chiricheș a oferit o reacție de lider adevărat și a vorbit despre parcursul pe care campioana României l-a avut în acest sezon în competițiile europene.
FCSB a fost eliminată din UEFA Europa League, după ce Lyon a reușit să se impună și în manșa retur, disputată în Franța, de data aceasta cu scorul de 4-0. Astfel, echipa pregătită de Paulo Fonseca s-a impus cu scorul general de 4-1 și merge mai departe în competiție.
La finalul partidei de la Lyon, Vlad Chiricheș a oferit o reacție de lider adevărat, vorbind despre jocul prestat de echipa lui dar și despre parcursul european pe care FCSB l-a avut în acest sezon.
Experimentatul fotbalist a recunoscut superioritatea francezilor și crede că jocul s-a decis încă din prima repriză, când FCSB a încercat să marcheze cât mai rapid.
„E un rezultat greu. Să primești patru goluri e destul de greu de digerat. Trebuie să fim mândri de ce am realizat în acest an de Europa League. Trebuie să ne ridicăm, să fim puternici, să câștigăm campionatul. Ne doream să nu cedăm. În general, prin asta se caracterizează un învingător. Asta am încercat să facem. Am făcut multe greșeli în prima repriză, ne-au taxat, cum au făcut-o și la București. După această campanie rămânem cu spiritul grupului, care e din ce în ce mai puternic.
Am format o familie, sperăm să câștigăm campionatul și asta să ne dea mai multă încredere, la anul să facem un sezon și mai bun, într-o competiție europeană. Ne dorim foarte mult să ajunge în Champions League. Trebuie să câștigăm campionatul, apoi ne concentrăm pe asta”, a declarat Vlad Chiricheș, la DigiSport.