Fotbalistul care a scăpat de rușinea de la CFR Cluj chiar în ziua dezastrului cu Pafos

Unul dintre fotbaliștii lui Dan Petrescu a scăpat de rușinea de la CFR Cluj, chiar în ziua dezastrului cu Pafos.

Vicecampioana României, CFR Cluj, a fost umilită de Pafos în returul play-off-ului pentru faza principală din Conference League, dar Filippo Falco a scăpat de această rușine.

Cum a scăpat un fotbalist de la CFR Cluj de rușine, chiar în ziua dezastrului cu Pafos

CFR Cluj a ratat calificarea în faza principală din Conference League. Echipa antrenată de Dan Petrescu a fost învinsă joi, 29 august, în deplasare, de Pafos, cu 0-3, după ce se impusese pe teren propriu cu 1-0.

Chiar în ziua meciului, formația italiană Carrarese, revenită după 76 de ani în divizia secundă, l-a prezentat pe fostul mijlocaș lateral al ardelenilor, Filippo Falco. „Este oficial! Bine ai venit, Pippo”, au transmis italienii pe contul de instagram.

Acesta a ajuns în februarie 2024 la echipa lui Nelu Varga, fiind împrumutat gratis de la Steaua Roșie Belgrad, dar nu a jucat niciun minut.

Falco a jucat 201 meciuri în Serie A și B, marcând 27 de goluri

Falco a început fotbalul la juniorii lui Lecce, în 2011, după care a trecut pe la mai multe echipe: Pavia, Reggina, Juve Stabia, Trappani Calcio, Bologna, Cesena, Benevento, Perugia, Pescara, Steaua Roșie Belgrad, Cagliari și CFR Cluj.

Cum-necum, a adunat 39 de meciuri în Serie A și alte 162 în Serie B, marcând 27 de goluri în acest divizii și 55 în total. De asemenea, a mai contribuit cu 52 de pase decisive.

Dan Petrescu a dat de pământ cu fundașii de la CFR Cluj, după rușinea cu Pafos

CFR Cluj a părăsit cupele europene mai repede decât s-ar fi așteptat. Echipa antrenată de Dan Petrescu a fost umilită în returul play-off-ului pentru faza principală din Conference League, de Pafos, în deplasare, cu 0-3.

Lipsită de prezența lui Ciprianj Deac, care fusese eliminat în tur, formația ardeleană a pierdiut avantajul victoriei la limită din prima manșă, 1-0, în doar patru minute. Jaja a deschis scorul în minutul 28, iar după câteva zeci de secunde David Goldar a făcut 2-0 pentru Pafos, tot cu o lovitură de cap.

Scorul final a fost stabilit de Muamer Tankovic, care a transformat un penalty în minutul 49.

„Dacă la meciul tur am fi primit penalty-ul și era 2-0 era mai greu de întors. Nu vrem să luăm din meritele lor și să dăm vina pe altcineva. Au jucat foarte bine, noi nu ne-am adaptat la nimic. Din secunda 10 am dat pasă greșită.

În prima repriză au avut trei ocazii și două au fost cadouri de la noi. Am schimbat sistemul, dar a fost foarte greu să întoarcem. Cred că valoarea lor este mai mare decât a jucătorilor noștri și s-a văzut pe teren.

Cu excepția lui Camora, fundașii noștri nu au jucat în cupele europene. Eu au evoluat în a doua și a treia divizie din Italia, dar nivelul din Europa este mai ridicat.

Keita a făcut o greșeală incredibilă. Nu avea voie să dea pasă la adversar în momentul acela. Practic, noi le-am oferit primele două goluri, iar penalty-ul a fost cadou. Dar când faci greșeli, meriți să ieși din competiție.

Dacă în prima repriză marcam un gol din cele trei ocazii, altfel se juca. La pauză le-am spus că important este să nu mai luăm gol”, a mai spus Petrescu, după meci.

Publicat: 30 08. 2024, 17:41