Fotbalistul român pe care Gigi Becali l-ar transfera la Real Madrid şi FC Barcelona a marcat în La Liga

Fotbalistul lăudat de Gigi Becali pentru prestația de la naționala României continuă forma bună și a marcat în La Liga.

Andrei Rațiu este în formă maximă și la echipa de club, acolo unde a marcat în victoria obținută de Rayo Vallecano pe teren propriu cu Osasuna, 3-1, în etapa cu numărul 5 din La Liga.

Jucătorul lăudat de Gigi Becali, evoluție spectaculoasă în La Liga

Andrei Rațiu a fost primit numai cuvinte de laudă de la Gigi Becali, patronul celor de la FCSB dorind să îl aducă la gruparea roș-albastră, dar a fost conștient că i-ar fi imposibil să îi susțină un salariu uriaș așa cum are în Spania. Jucătorul român traversează o formă foarte bună și la echipa de club pentru care a marcat un gol spectaculos din afara careului mare.

Garcia a deschis scorul pentru oaspeți și Osasuna a intrat în avantaj la pauză. După revenirea de la cabine, echipa lui Rațiu a fost mai motivată și a restabilit rapid egalitatea prin Mumin. În minutul 66, Chavarria l-a văzut excelent pe Rațiu în apropiere de careul mare și i-a pasat. Fotbalistul român a expediat un șut în forță și l-a învins pe Herrera. În prelungiri, Lopez a închis tabela la 3-1 pentru gazde.

Grație acestei victorii, echipa lui Andrei Rațiu a urcat până pe locul 7 cu șapte puncte acumulat în primele cinci etape. Pentru internaționalul român e prima reușită din acest sezon și a cincea din întreaga carieră de fotbalist profesionist. Pentru evoluția bună din meciul cu Osasuna, Andrei Rațiu a primit cea mai mare notă de pe teren, 8.1.