Gest uluitor făcut de Gavi în timpul meciului Real Madrid – Barcelona 0-4! Cum l-a umilit pe Vinicius

SURSA FOTO: PROFIMEDIA, 27 octombrie 2024
Vezi galeria foto - 13 poze

Sâmbătă, 26 octombrie 2024, Real Madrid și FC Barcelona au fost protagoniste într-un nou derby El Clasico, programat în etapa 11 din actuala stagiune a campionatului spaniol.

Așa cum era de așteptat, partida a fost una spectaculoasă, plină cu de toate, de la goluri și până la momente tensionate. Însă, referitor la rezultatul indicat de tabela de marcaj la final, acesta a fost unul surprinzător: 4-0 pentru catalani!

Gavi a avut nevoie de un singur gest pentru a-l pune la punct pe Vinicius, în finalul derby-ului El Clasico

Sâmbătă, pe Santiago Bernabeu, Real Madrid și FC Barcelona s-au duelat în etapa 11 din La Liga și au fost protagonistele unei dispute spectaculoase.

În prima repriză golurile au lipsit, iar singura fază notabilă a fost reprezentată de o reușită anulată de VAR, pe motiv de offside, a lui Kylian Mbappe.

Însă, după un 0-0 înregistrat la pauză, lucrurile s-au schimbat dramatic în repriza secundă. FC Barcelona a înscris două goluri fulger în minutele 54 și 56, ambele prin Robert Lewandowski, iar ulterior jocul a devenit cu adevărat nebun. Totuși, la nivelul tabelei de marcaj, tot catalanii au fost cei care au izbutit să puncteze. Noua stea a fotbalului mondial, puștiul Lamine Yamal, a dus scorul la 3-0 pentru catalani în minutul 77. Mai apoi, în minutul 84, pe lista marcatorilor și-a trecut numele și Raphina. Golul acestuia din urmă a fost și cel care a închis tabela, scor 4-0 pentru FC Barcelona, rezultat înregistrat chiar pe terenul marii rivale Real Madrid.

În ultimele aproximativ 10 minute ale întâlnirii, cu tot cu prelungiri, când scorul era deja 4-0 pentru catalani, Gavi și Vinicius au avut un scurt schimb de replici, după ce brazilianul a fost faultat de jucătorul echipei oaspete. Vinicius a mers la arbitru pentru a protesta, moment în care Gavi l-a văzut și i-a dedicat un gest scurt și umilitor în același timp. Concret, i-a arătat patru degete, pentru a-i aminti cât este scorul de pe tabelă.

Gavi a repetat același gest și după fluierul final al confruntării de pe Santiago Bernabeu, atunci când a mers în preajma suporterilor catalani care au făcut deplasarea la Madrid.

FC Barcelona, lider în La Liga

În urma victoriei impunătoare pe care a înregistrat-o în derby, FC Barcelona s-a desprins și în fruntea clasamentului din La Liga. Catalanii conduc ierarhia cu un total de 30 de puncte, în timp ce pe locul secund, rivala Real Madrid a rămas cu doar 24 de puncte. Podiumul este completat de Villarreal, cu 21 de puncte, iar Atletico Madrid se află pe 4, cu 20 de puncte.

Cea mai fericită săptămână? După cum spuneam, sunt întotdeauna fericit să lucrez la Barca și să trăiesc în Barcelona, este o etapă nouă a vieții mele. Am făcut un joc grozav, toată lumea a dat 100%. De asemenea, este foarte important că am obținut victoria fără să primim gol. Am pregătit la antrenamente un joc cât mai avansat și ne-a ieșit. Trebuie să construim o atmosferă în care jucătorii să-și poată arăta calitățile. Putem sărbători această victorie, băieții o să primească două zile libere, dar apoi ne vom concentra pe următorul meci, cel cu Espanyol”, a declarat Hansi Flick, antrenorul Barcelonei, după victoria din El Clasico.

Publicat: 27 10. 2024, 09:36
Actualizat: 27 10. 2024, 09:40