Gigi Becali a distrus, în direct la TV, arbitrul meciului FCSB – Sparta Praga 2-3. Miliardarul nu s-a mai ferit de cuvinte

Gigi Becali nu a mai suportat și a răbufnit la adresa arbitrului, după FCSB – Sparta Praga 2-3.

FCSB a pierdut meciul retur cu Sparta Praga, 2-3, iar la finalul partidei patronul roș-albaștrilor l-a criticat dur pe centralul partidei, danezul Morten Krogh.

Gigi Becali, reacție dură la adresa arbitrului: „El a făcut să fie scorul ăsta”

FCSB s-a văzut condusă la pauză cu 0-3, după un început dezastruos de meci. Birmacevic a deblocat tabela după doar 13 minute de joc. Același jucător a dublat avantajul gazdelor printr-un penalty obținut de Olatunji.

Cu șapte minute înainte de pauză Haraslin a mărit avantajul, dar Gigi Becali consideră că scorul putea fi altul la pauza meciului, dacă centralul danez acorda 11 metri și pentru FCSB. De asemenea, Krogh nu ar fi ținut cont de toate întreruperile din timpul meciului și a acordat prea puțin timp extra la final.

Am avut și noi 11 metri. Arbitrul a făcut să fie scorul ăsta. A fost 3-0 la pauză, putea fi 2-1 și să mai marcăm două goluri noi. Ștefănescu a avut un picior în cap, i-a atins capul. Nu s-a dat nimic. A fost invers, la Lixandru, i-a dat galben. A dat cinci minute prelungire, s-a băut apă, s-au făcut șase schimbări, s-a tras de timp. Trebuia să dea opt sau zece minute. A dat cinci minute”, a declarat Gigi Becali, la DigiSport.

FCSB continuă lupta pentru un loc în Europa League

Parcursul roș-albaștrilor în Europa nu s-a încheiat. Chiar dacă au fost eliminați din Liga Campionilor, au un loc asigurat în grupele Conference League, dar pot spera la mai mult fiindcă vor avea o „dublă” de foc pentru un loc în grupele Europa League. Următoarea adversară a elevilor lui Elias Charalambous va fi LASK Linz, formație care a încheiat sezonul trecut pe locul 3 în campionatul Austriei.

Austriecii vor juca primul lor meci european din noul sezon chiar împotriva roș-albaștrilor deoarece au obținut automat calificarea în play-off-ul Europa League. Lotul celor de la LASK Linz e cotat la aproximativ 44 de milioane de euro, potrivit Transfermarkt.

Cele două formații s-au mai întâlnit chiar în debutul acestui an, în stagiunea de pregătire din iarnă. FCSB a câștigat cu 3-1 amicalul din Antalya.

Publicat: 13 08. 2024, 23:54
Actualizat: 14 08. 2024, 00:01