Gigi Becali a recunoscut, după Maccabi Tel-Aviv – FCSB 0-1, că a făcut două transferuri fără ca staff-ul să fie de acord cu ele! Mijlocașul și atacantul au semnat și fără acordul lui Meme Stoica: „Nimeni nu îi dorea”

This browser does not support the video element.

Gigi Becali a fost in extaz după ce echipa pe care o conduce, FCSB, a obținut calificarea în turul următor al preliminariilor din Liga Campionilor. Dubla manșă nu a fost deloc ușoară pentru campioana României, care a trebuit să lupte pentru fiecare minge timp de 180 minute. În cele din urmă, deznodământul a fost favorabil echipei antrenate de Elias Charalambous, care urmează să se dueleze cu Sparta Praga în turul 3 preliminar din Champions League.

Gigi Becali a făcut două transferuri fără acordul staff-ului de la FCSB

Latifundiarul din Pipera a adus în discuție aportul pe care l-a avut în aducerea la FCSB a celor doi fotbaliști implicați în faza golului decisiv în dubla cu Maccabi Tel-Aviv, Daniel Popa, cel care a furnizat pasa de gol, și William Baeten, fotbalistul care a marcat golul decisiv al meciului de la Budapesta. Patronul FCSB-ului a recunoscut că nu a luat decizia de a-i aduce la echipă fără ca staff-ul tehnic să fie de acord cu transferurile lor.

FCSB, calificată în turul 3 preliminar al Champions League după o dublă de uzură cu Maccabi Tel-Aviv

Campioana României a trebuit să sufere pentru a obține locul în turul 3 preliminar din Champions League. După un meci tur obositor la București, încheiat la egalitate, scor 1-1, cei de la FCSB au alergat după victorie pe parcursul celor 90 de minute și la Budapesta și, în cele din urmă, au reușit. Adversara din turul preliminar următor va fi Sparta Praga, care a trecut de Shamrock Rovers, cu un scor convingător, 6-2 la general, iar FCSB va fi cotată, în mod sigur, cu șanse mai mici la calificare.

Sumele pe care echipa patronată de Gigi Becali le poate câștiga dacă reușește să se califice în grupele Champions League vor fi imense. Concret, Gigi Becali poate câștiga aproximativ 20.000.000 de euro pentru accederea în grupele Champions League.

Publicat: 01 08. 2024, 14:00
Actualizat: 01 08. 2024, 15:01