Gigi Becali, prima reacție după Maccabi Tel-Aviv – FCSB 0-1! Mesajul clar pentru fotbaliștii săi

Gigi Becali la conferinta de prezentare a noului antrenor de la FCSB, desfasurata la sediul din Aleea Alexandru din Bucuresti, miercuri 5 iunie 2019. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 5 poze

FCSB a obținut o calificare crucială pentru sezonul european, după ce a eliminat-o pe Maccabi Tel-Aviv, în deplasarea din Ungaria, scor 0-1. Patronul celor de la FCSB, a oferit prima reacție după calificarea obținută de echipa pe care o conduce.

Campioana României a avut câștig de cauză în dubla manșă contra lui Maccabi Tel-Aviv. Partida de la București s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, iar returul din Ungaria a fost strâns. Totuși, William Baeten, introdus pe teren la începutul reprizei secunde, a reușit să aducă calificarea pentru FCSB chiar în minutul 90 al meciului.

Gigi Becali are un mesaj clar către jucătorii săi: trebuie să se califice în Champions League

Latifundiarul din Pipera a fost clar și răspicat în discursul de la finalul partidei cu Maccabi Tel-Aviv, transmițându-le fotbaliștilor FCSB-ului că trebuie să se califice în grupele Ligii Campionilor.

„Sunt foarte fericit de calificare, dar nu sunt mulțumit de prestația echipei. Trebuia să marcăm un gol încă din prima repriză, de asta nu sunt mulțumit. Sunt fericit de calificare. Eu vreau în Liga Campionilor. Dacă vreau în Liga Campionilor, trebuie să marcăm goluri. Nu vreau să discut de Europa League. Vreau să discut doar de Champions League. Lumea spunea că avem șanse minime să trecem de Maccabi. Uite că i-am bătut pe Maccabi.

Nu știu ce să spun acum. Am avut și eu mari emoții, mă bucur că ne-am calificat, dar jocul trebuie să fie mai bun. Ei nu au pus presiune. Au intrat în careu? I-ați văzut în careu? Maccabi nu a intrat în careu deloc! Au fost șuturi de astea…Noi am avut și Luis Phelipe și Popa. Popa trebuia să bage capul în ea, să o bage în poartă. Am avut șutul lui Olaru, care a fost scos printr-o minune”, a spus Gigi Becali pentru DigiSport.

FCSB, adversară de „foc” în turul trei preliminar al Champions League

FCSB se va duela în turul următor al preliminariilor din Liga Campionilor cu Sparta Praga, campioana Cehiei. Sparta Praga a avut o misiune mult mai ușoară în dubla sa cu Shamrock Rovers, de care a trecut cu scorul 6-2 la general, după 2-0 în tur și 4-2 la retur.

Campioana României are și avantajul pregătirii meciului tur cu Sparta Praga, deoarece a reușit să obțină amânarea meciului cu FC Botoșani din Superliga, care trebuia să se joace pe 3 august.

Publicat: 31 07. 2024, 23:15
Actualizat: 31 07. 2024, 23:27