Ilie Dumitrescu s-a convins din minutul 46 al meciului Maccabi Tel-Aviv – FCSB 0-1! Pe cine a luat la ochi: „Erau sufocați”

Campioana României, FCSB, a câștigat partida retur cu Maccabi Tel-Aviv, campioana din Israel, scor 0-1, și și-a asigurat calificarea în turul al treilea preliminar al Champions League. Ilie Dumitrescu, fost jucător al naționalei României și în prezent analist TV, a spus care a fost factorul decident al calificării FCSB-ului.

FCSB a venit în Ungaria cu un singur obiectiv: calificarea mai departe, pe care a și reușit să o obțină, după un meci dificil. William Baeten, introdus chiar la startul reprizei secunde, a reușit unicul gol al meciului, în minutul 90, după o pasă de gol din partea lui Daniel Popa.

Ilie Dumitrescu, mirat de condiția fizică precară a celor de la Maccabi Tel-Aviv

Fostul internațional (55 de ani) a comentat evoluția celor două formații, iar concluzia a fost simplă. FCSB a reușit să ducă la bun sfârșit un meci de rezistență fizică, pe care Maccabi nu a fost în stare să îl mai țină „în frâu” după minutul 46 al meciului de la Budapesta. De altfel, Ilie Dumitrescu a remarcat și problemele pe care israelienii le-au avut la golul marcat de William Baeten. Jucătorii lui Maccabi au fost nevoiți să iasă din careul propriu și să atace, însă condiția fizică slabă nu i-a ajutat în misiunea de a marca un gol campioanei României.

„FCSB și-a respectat statutul. La modul în care s-a prezentat Maccabi Tel Aviv, FCSB a fost superioară. Ei erau sufocați, nu aveau ritm. Pe fondul în care ei (n.r. israelienii) au început să urce liniile, au început să apară și spațiile”, a declarat Ilie Dumitrescu, pentru DigiSport.

FCSB, duel cu Sparta Praga în turul 3 preliminar al Champions League

Calificarea în turul al 3-lea preliminar al Ligii Campionilor înseamnă pentru FCSB o dublă manșă cu Sparta Praga, o echipă mult mai valoroasă din punctul de vedere al cotelor de piață pe care jucătorii le au. Sparta Praga a trecut în turul anterior al calificărilor de Shamrock Rovers (scor 6-2 la general), însă Gigi Becali nu este deloc speriat de cehi, trasându-le un obiectiv clar fotbaliștilor săi, calificarea în grupele Champions League.

De altfel, FCSB nu a mai jucat în grupele Champions League din sezonul 2013/2014, atunci când era condusă de pe banca tehnică de Laurențiu Reghecampf.

Publicat: 01 08. 2024, 01:19