Încă o lovitură pentru Gică Hagi, venită de unde nu se aștepta, într-un moment în care nimic nu pare să meargă bine pentru „Rege”. Ce s-a întâmplat la Galatasaray și cât mai rezistă recordul

O nouă lovitură pentru Gică Hagi, venită de unde se aștepta mai puțin, într-o perioadă în care totul îi merge pe dos „Regelui” din fotbalul românesc.

Totul e legat de recordul de goluri pe care îl deține liderul Generației de Aur la Galatasaray și care este serios amenințat de golgheterul Mauro Icardi.

O nouă lovitură pentru Gică Hagi, într-un moment teribil în care pare că nimic nu merge pentru „Rege”. Recordul său e aproape să pice

Galatasaray şi Elfsborg au făcut un spectacol de zile mari în etapa a treia din Europa League. Campioana Turciei s-a impus după un meci cu șapte goluri, în care gazdele au condus cu 3-0, iar la final au tremurat pentru victoroie.

Turcii a început meciul ca din tun, iar la pauză tabela de marcaj arăta un sec 3-0, după reușite lui Icardi, Petterson (autogol) şi Yilmaz. Nordicii au ieşit montaţi de la vestiare, iar până în minutul 65, Hult şi Baidoo au redus la minim diferența. Yunus Akgun a făcut 4-2 pentru turci, Elfsborg a mai marcat o dată în prelungiri și s-a terminat 4-3. În urma cestui rezultat, Galatasaray a urcat provizoriu pe primul loc în clasamentul din Europa League, cu şapte puncte după trei jocuri.

Trebuie remarcat faptul că Mauro Icardi (31 de ani) tinde să devină, dacă nu a și devenit, idolul fanilor Cim Bom Bom, după ce a bifat reușita cu numărul 61 în tricoul echipei la care a ajuns în vara anului 2022

Sud-americanul care n-a avut loc la naționala Argentinei, deși a rupt plasele în Italia și acum în Turcia, este la 11 goluri distanţă de recordul lui Gică Hagi, autor a 72 de goluri, care este cel mai prolific marcator străin din istoria Galatei.

Mauro Icardi de pregătește de fiesta

În mod normal, dacă nu va suferi vreo accidentare gravă care să-l scoată din circuit, Mauro Icardi va depăşi recordul „Regelui” în acest sezon, dată fiind cadența de goluri pe care o traversează în acest sezon fostul golgheter al lui Internazionale Milano.

Mauro Icardi a sosit la Galatasaray în vara anului 2022, iar de atunci și-a trecut în cont două titluri de campion şi o Supercupă a Turciei. Impactul vârfului sud-american, cel care nu a dat randamentul scantat la PSG, s-a simțit imediat, zecile de goluri ale sale contribuind din plin la câștigarea trofeelor din ultimii doi ani.

Evoluțiile și numeroasele sale reușite i-au determinat pe bașkanii turci să-l transfere definitiv de la Paris Saint-Germain în vara anului trecut, pentru doar 10 milioane de euro. Icardi a semnat atunci un contract pe trei ani, cu un salariu stagional de 6 milioane de euro.

Publicat: 24 10. 2024, 00:18