Meci de infarct în grupa României! Belarus a fost egalată pe final de către Elveția în preliminariile EURO 2024 și emoțiile cresc pentru tricolorii lui Edi Iordănescu

Belarus a remizat pe terenul reprezentativei din Elveția, iar România are ocazia de a urca pe primul loc în Grupa I.

Meciul dintre Elveția și Belarus s-a disputat duminică seară, în cadrul rundei a opta a preliminariilor Campionatului European din 2024 și s-a încheiat la egalitate, scor 3-3.

Elveția a deschis scorul în minutul 28, prin Xherdan Shaqiri, stabilind și rezultatul primei reprize.

În partea a doua a jocului, Belarus a dat lovitura în doar opt minute. Maks Ebong a egalat în minutul 61, iar Denis Polyakov a dus scorul la 2-1 în minutul 69.

În minutul 84, Dmitri Antilevski a marcat pentru scorul de 3-1, iar reușita sa a fost validată de către VAR după ce inițial a fost anulată pe motiv de ofsaid.

În ultimele minute ale acestei partide, Elveția parcă s-a trezit și a restabilit egalitatea prin Manuel Akanji, în minutul 89, respectiv Zeki Amdouni, în minutul 90.

În urma acestui rezultat, Elveția rămâne pe primul loc în Grupa I, cu 15 puncte, iar Belarus ocupă locul 5, cu șase puncte. România este pe locul secund, cu 13 puncte, dar are șansa de a urca pe prima poziție dacă o învinge pe Andorra, în meciul programat duminică, 15 octombrie, de la ora 21:45, pe Arena Națională.

Clasamentul este completat de către Israel (locul 3, 11 puncte), Kosovo (locul 4, 7 puncte), respectiv Andorra (locul 6, 2 puncte).

De menționat este faptul că Israel are două meciuri amânate din cauza conflictului militar: cel cu Elveția și cel cu Kosovo.

Meciurile pe care echipele le mai au de disputat în Grupa I:

• 15 octombrie: ROMÂNIA – Andorra (21:45), Kosovo – Israel (AMÂNAT pentru o dată care urmează să fie stabilită)
  • 15 noiembrie: Israel – Elveția (21:45)
  • 18 noiembrie: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveția – Kosovo (21:45)
  • 21 noiembrie: ROMÂNIA – Elveția, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45)
Publicat: 15 10. 2023, 20:57
Actualizat: 15 10. 2023, 21:07