Super starul Edin Dzeko, pur și simplu fabulos la București! Cum i-a uimit atacantul pe jucătorii și fanii României: „Nu am mai văzut așa ceva!” | SPECIAL

Edin Dzeko in meciul de fotbal dintre Romania si Bosnia Hertegovina, contand pentru Liga Natiunilor, desfasurat pe Stadionul Rapid Giulesti din Bucuresti, luni 26 septembrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Edin Dzeko a demonstrat și la București că este un atacant de top, iar atitudinea vârfului față de fotbal arată de ce a ajuns să joace și la 36 de ani la cel mai înalt nivel.

Rezervă în partida dintre Bosnia și România, Dzeko s-a încălzit exemplar din debutul reprizei secunde și nu a făcut nicio pauză, spre deosebire de alți colegi.

Duelul dintre România și Bosnia s-a încheiat cu scorul de 4-1, iar Edin Dzeko, abia intrat pe teren, a marcat singurul gol al oaspeților.

Edin Dzeko, fabulos la București! Ce a făcut bosniacul înaintea meciului cu România

Edin Dzeko poate juca fără probleme timp de 90 de minute în Serie A și la 36 de ani, asta și pentru că atacantul are o pregătire fizică excelentă.

La București, Dzeko i-a uimit pe fanii români aflați în apropierea lui. Ieșit la încălzire, Edin s-a pregătit exemplar, iar în puținele momente de pauză și-a încurajat jucătorii.

„Nu am mai văzut așa ceva! De asta a ajuns să joace în Serie A și la vârsta asta. Este un exemplu pentru jucătorii noștri”, spuneau suporterii de la Tribuna I, aflați lângă fotbalistul care a fost coleg cu Bogdan Lobonț la AS Roma.

Edin Dzeko a marcat printr-o superbă lovitură de cap la doar șase minute de la intrarea pe teren, depășindu-l pe Rus în duelul aerian.

Edin Dzeko, campion în Bundesliga și Premier League: „Este diamantul Bosniei!”

Ajuns în fotbalul mare în 2007, la Wolfsburg, Edin Dzeko a făcut parte din echipa extraordinară a nemților care a câștigat titlul în Bundesliga, în 2009.

Apoi, pentru Dzeko a urmat transferul la Manchester City, acolo unde a cucerit de două ori Premier League și o dată Cupa Angliei, Cupa Ligii Angliei și Supercupa Angliei.

Timp de cinci ani, Dzeko a fost jucătorul celor de la AS Roma, fiind unul dintre cei mai apreciați jucători.

În 2021, Edin a ajuns la Inter, iar cu gruparea din Milano a câștigat Cupa și Supercupa Italiei.