Jose Mourinho, ieși la pensie! Dinamo Zagreb a reușit miracolul cu Tottenham și s-a calificat în sferturile Europa League, după ce antrenorul a ajuns la închisoare

Dinamo Zagreb a scris istorie! Campioana Croației a reușit un adevărat miracol: a eliminat-o pe Tottenham și s-a calificat în sferturile Europa League, după ce s-a impus cu 3-0 în returul de pe teren propriu. Jose Mourinho a trăit o adevărată rușine, iar portughezul are șanse tot mai mici să continue pe banca lui Spurs, aflată doar pe locul 8 în Premier League.

După victoria cu 2-0 de la Londra, Tottenham s-a relaxat și n-a crezut în niciun moment că poate rata calificarea, mai ales că antrenorul lui Dinamo, Zoran Mamic, a ajuns la închisoare, chiar înaintea returului.

Toate calculele o dădeau favorită chiar la victorie pe Tottenham, însă englezii au trăit un veritabil coșmar la Zagreb, în fața unui adversar care a făcut un meci formidabil.

Dinamo Zagreb a scris istorie în Europa League! Jose Mourinho, eșecul carierei

La Zagreb, scorul a fost 0-0 până în minutul 62 și nimic nu anunța revenirea incredibilă a lui Dinamo, mai ales că pe teren intrase și Bale, în locul lui Lamela.

Eroul lui Dinamo, de care va vorbi toată Europa, a fost Mislav Orsic. În vârstă de 28 de ani, croatul a marcat de trei ori împotriva lui Lloris.

Atacantul a deschis scorul în minutul 62, a împins meciul în prelungiri cu reușita din minutul 83 și a adus calificarea fabuloasă cu golul din minutul 106.

Mislav Orsic, eroul lui Dinamo Zagreb cu Tottenham

În minutul 116, Tottenham a ratat o șansă uriașă să înscrie golul decisiv: Kane nu l-a putut însă învinge pe portarul Livakovic.

Jose Mourinho mai pierduse la trei goluri diferență doar de două ori în cariera de antrenor, pe plan european. Anul trecut, cu antrenorul portughez pe bancă, Tottenham a cedat cu 0-3 în fața celor de la Leipzig, iar în 2013, atunci când se afla la Real Madrid, Mourinho a pierdut cu scorul de 1-4 în fața Borussiei Dortmund, în prima manșă din semifinalele Ligii Campionilor.

Publicat: 18 03. 2021, 23:01
Actualizat: 19 03. 2021, 00:37