Leo Messi, supărat după revenirea la naționala Argentinei: „N-am putut face nici măcar două pase!”. Ce a făcut Brazilia în meciul cu Chile

Foto Profi Media (10 octombrie)

Argentina a remizat 1-1 cu Venezuela, în deplasare, azi noapte, la revenirea lui Lionel Messi în echipa națională. Messi, în vârstă de 37 de ani, complet refăcut după accidentarea suferită în finala Copa America cu Columbia în iulie, l-a servit pe Otamendi, care a deschis scorul la 13 minute după începerea meciului din calificările pentru Cupa Mondială.

Partida care a fost amânată cu o jumătate de oră din cauza unei ploi abundente. Portarul argentinian Geronimo Rulli, înlocuitorul lui Emiliano „Dibu” Martinez, care ispășește o suspendare de două meciuri pentru comportament ofensiv, a avut o prestație excelentă și a respins șutul lui Salomon Rondon din prima repriză.

Messi: „A fost un meci urât”

Cu toate acestea, atacantul venezuelean a egalat în repriza a doua cu o lovitură de cap excepțională, după o centrare a lui Yeferson Soteldo.

Argentina a forțat victoria, iar selecționerul Lionel Scaloni i-a introdus pe Leandro Paredes și Lautaro Martinez cu cinci minute înainte de final, însă terenul îmbibat cu apă a fost principalul adversar al câștigătorilor Cupei Mondiale.

„A fost un meci urât. Nu am putut face nici măcar două pase la rând, mingea s-a oprit din cauza apei de pe teren. Este dificil să joci în aceste condiții, terenul nu a ajutat”, a declarat Leo Messi pentru TyC Sports după meci.

„Cele mai bune condiții pentru noi să jucăm înseamnă să existe un teren bun, vreme bună, ca mingea să circule. Nu cerem prea multe, nu-i așa?”, a adăugat fundașul Rodrigo De Paul.

Brazilia, salvată de Botafogo

Într-o altă partidă încinsă, din preliminariile Cupei Mondiale 2026, Brazilia a jucat în Chile. Gazdele au deschis scorul în minutul 2, prin Vargas. Brazilienii au egalat prin debutantul Igor Jesus, în ultimul minut al primei reprize. Fundașul lui Botafogo a înscris cu o lovitură de cap.

Brazilia a câștigat grație unui alt fotbalist de la Botafogo. Luiz Enrique a marcat în minutul 89 și a redresat situația Selecao în cursa de calificare la CM 2026.

Columbia a pierdut surprinzăror, 0-1, în Bolivia, după ce a jucat din minutul 20 în zece oameni. Ecuador și Paraguay au terminat la egalitate, scor 0-0. La noapte este programat meciul Peru – Uruguay.

Argentina rămâne lider în clasament cu 19 puncte, urmată de Columbia cu 16 puncte. Pe locul trei este Uruguay, 15 puncte, iar pe patru a urcat Brazilia, 13 puncte.

Publicat: 11 10. 2024, 08:42