„Acolo a fost cheia”. Gigi Becali a elucidat misterul celor trei fotbaliști din atacul campioanei care n-au jucat bine în FCSB – Sparta Praga 2-3

SURSĂ Sportpictures

Gigi Becali a dezvăluit care a fost cheia meciului dintre FCSB și Sparta Praga și a elucidat misterul celor trei fotbaliști din atacul campioanei care n-au jucat bine în returul de la București.

FCSB a fost eliminată din UEFA Champions League după ce a pierdut în manșa secundă a celui de-al treilea tur preliminar, scor 2-3, în fața campioanei Cehiei.

FCSB a pierdut manșa secundă cu Sparta Praga, scor 2-3, iar Gigi Becali a dat verdictul și a elucidat misterul celor trei fotbaliști din atacul campioanei României care nu au jucat bine în returul de la București.

Latifundiarul din Pipera consideră că a luat decizia greșită în momentul în care a început meciul cu Băluță, Miculescu și Ștefănescu și este de părere că Daniel Popa trebuia să fie titular.

„E speriat, e speriat. E speriat, dar asta trebuia să vadă antrenorii, mă, nu eu. Eu am văzut și cu tragere de inimă l-am băgat să joace… Păi, dacă ai o echipă care a jucat ce a jucat și până în ultimul moment eram cu gândul că, bă, poate nu funcționează morișca asta cu Ștefănescu în dreapta și Băluță în stânga. Și că poate cheia a fost David Miculescu stânga.

Asta a fost cheia! Acolo, și Popa atacant! Ca dovadă, a doua repriză… Miculescu nu e atacant. Ei zic că e atacant, dar eu… Am tot zis ca ei, dar nu mai zic ca ei. Un atacant joacă cu spatele la poartă, mai dă goluri, dar Miculescu e stânga, dreapta, ăsta e postul lui”, a declarat Gigi Becali, într-o conferință de presă susținută la Palat.

FCSB, primă repriză de coșmar cu Sparta Praga

FCSB a cedat în fața celor de la Sparta Praga, scor 2-3, pe teren propriu, în manșa secundă a celui de-a treilea tur preliminar al UEFA Champions League, după ce în tur a remizat, scor 1-1, pe terenul campioanei Cehiei.

Astfel, campioana României a ajuns în play-off-ul UEFA Europa League, unde va da piept cu LASK Linz.

Trupa patronată de Gigi Becali a avut parte de o primă repriză de coșmar. Campioana Cehiei a deschis scorul în minutul 13, după un corner și a reușit să mărească diferența pe tabela de marcaj în minutul 28. Atunci, Dawa a provocat un penalty care a fost transformat cu succes de Sparta Praga. Cehii nu s-au oprit aici și au mai lovit o dată înainte de pauză, în minutul 37, când Haraslin a înscris cu o execuție superbă.
Bucureștenii au făcut o a doua repriză mai bună și au reușit să reducă diferența de pe tabela de marcaj în minutul 60, prin golul înscris de Darius Olaru, care a reușit să îl învingă pe portarul echipei adverse cu un șut plasat, din afara careului.
Speranțele suporterilor români s-au aprins și mai tare în minutul 85, când Edjouma a înscris cu o lovitură de cap.

Cu toate acestea, FCSB nu a reușit să restabilească egalitatea și să trimită partida în prelungiri, iar Sparta Praga își va continua aventura către grupele UEFA Champions League.

Publicat: 14 08. 2024, 17:10
Actualizat: 14 08. 2024, 17:14