Alex Chipciu nu a fost impresionat și a dat un verdict clar înainte de FCSB – Sparta Praga: „Mă așteptam să fie mai puternică!”

SURSĂ Sportpictures

Alex Chipciu nu a fost impresionat de campioana Cehiei și a dat un verdict clar chiar înainte de partida dintre FCSB și Sparta Praga.

Fotbalistul celor de la Universitatea Cluj a declarat că se aștepta ca adversara campioanei României să fie mai puternică și este convins că FCSB, Corvinul Hunedoara și CFR Cluj pot face o figură frumoasă în Europa.

FCSB și Sparta Praga se vor întâlni marți, 13 august 2024, în a doua manșă a celui de-al treilea tur preliminar al UEFA Champions League. În partida tur, disputată în Cehia, cele două echipe au remizat, scor 0-0. Alex Chipciu a declarat că nu a fost impresionat de jocul prestat de campioana Cehiei și a dat un verdict clar înaintea meciului de la București.

„FCSB și Sparta Praga sunt două echipe de nivel apropiat, mă așteptam ca Sparta Praga să fie mai puternică. Cred că România, având în vedere relația cost-eficiență, stă destul de bine în Europa. Sper să se califice toate echipele, ar face cinste. Nu suntem chiar atât de slabi în Europa, așa pare”, a declarat Alex Chipciu.

Alex Chipciu, mulțumit de egalul obținut la Ploiești

Universitatea Cluj a remizat, scor 0-0, pe terenul celor de la Petrolul Ploiești. La finalul meciului, Alex Chipciu s-a declarat mulțumit de rezultat și a vorbit despre ceea ce trebuie îmbunătățit în jocul echipei pregătite de Ioan Ovidiu Sabău.

„Un meci disputat, cu momente bune de ambele părți. E un egal echitabil, am avut noi o fază importantă, ei puteau să marcheze pe final. Fiecare meci e diferit ca desfășurare, alt stil de joc, alți jucători. Prima repriză mi s-a părut cam greoaie, din cauza căldurii, a fost un teren uscat, foarte prost. În a doua repriză a fost mai răcoare, iarba mai udă, a fost mai bine.

Suferim când intrăm în jocul lor, pe contraatacuri, dueluri. Anul trecut am fost la un minut de play-off, dar se pare că suntem mai competitivi ca lot decât anul trecut. Suntem pe podium, lucrurile sunt bune, suntem pe un drum bun. Am avut și momente în care nu am fost cum trebuie, vom regla acest lucru. Am greșit la echipă la acea ultimă fază, puteam fi pedepsiți. Când ești sus, lumea e supărată și vrea mai multe, vrei să ieși din confort, să faci mai multe. Suntem jucători cu experiență, vrem să facem mai mult”, a mai spus fotbalistul celor de la Universitatea Cluj.

Publicat: 12 08. 2024, 21:59