Carlo Ancelotti, reacție de mare campion, după Borussia Dortmund – Real Madrid 0-2, și o schimbare tactică de geniu, la pauză, prin care a câștigat finala UEFA Champions League! „Asta am făcut”

Carlo Ancelotti, reacție de mare campion, după Borussia Dortmund - Real Madrid 0-2, și o schimbare tactică de geniu, la pauză, prin care a câștigat finala UEFA Champions League! „Asta am făcut”

Antrenorul italian Carlo Ancelotti a avut o reacție de mare campion după Borussia Dortmund – Real Madrid 0-2 și a explicat schimbarea tactică făcută la pauză.

Campioana Spaniei a suferit în prima repriză din finala UEFA Champions League, dar antrenorul Carlo Ancelotti a făcut o schimbare tactică de geniu la pauză.

Ancelotti a dezvăluit cum a schimbat jocul Realului la pauza meciului cu Borussia

Real Madrid a câștigat pentru a 15-a oară Liga Campionilor, impunându-se cu 2-0 în fața celor da la Borussia Dortmund. Golurile au fost marcate pe final de meci, de către Carvajal în minutul 74 și Vinicius jr în minutul 83.

Echipa din capitala Spaniei a suferit mult în prima repriză, dar la pauză antrenorul italian Carlo Ancelotti a făcut o schimbare tactică de geniu, prin care a câștigat finala UEFA Champions League!

„În prima repriză, nu mi-a plăcut nivelul la care jucam. Am pierdut mingea prea des și în locul greșit. I-am lăsat pe cei de la Borussia Dortmund să joace așa cum au vrut ei, pe recuperare și tranziție.

A fost foarte greu, mult mai greu decât am crezut că va fi. În prima repriză a trebuit să suferim, dar la pauză am luat măsuri. Asta am făcut! În a doua repriză am pierdut mingea mai puțin, am jucat mai bine. Dar toate astea sunt detalii nesemnificative. Am câștigat”, a spus Ancelotti, pe gazon, la finalul partidei, potrivit AS.

Ancelotti are în palmares cinci Ligi ale Campionilor

În urma acestui succes, Ancelotti a devenit cel mai titrat antrenor din istoria Ligii Campionilor. Italianul a ajuns la cinci trofee, dintre care două cu AC Milan, câștigate în 2002/2003 și 2006/2007, plus alte trei alături de Real Madrid, în sezoanele 2013/2014, 2021/2022 și 2023/2024.

În plus, tehnicianul a mai jucat o finală a celei mai importante competiții europene la nivel de echipe de club. În 2004/2005 AC Milan ajungea în ultimul act, dar era învinsă de Liverpool după un meci nebun, în urma loviturilor de departajare.

Echipa italiană avea 3-0 la pauză, dar formația engleză a egalat în doar șase minute. În prelungiri nu s-a mai marcat, iar la loviturile de departajare au înscris pentru AC Milan Tomasson și Kaka și au ratat Serginho, Pirlo și Șevcenko.

Ancelotti recunoaște că e trist că Toni Kross se retrage

Ancelotti s-a referit și la îmbrățișarea acordată la final lui Toni Kross. Mijlocașul german a anunțat în urmă cu puțin timp că se retrage din activitate la finalul actualului sezon.

„Sunt puțin trist, dar a vrut să termine așa și trebuie să respectăm asta”, a transmis Ancelotti.

Publicat: 02 06. 2024, 01:04