Ce au făcut fotbaliștii lui Virtus după ce au marcat golul de 1-7 din meciul cu FCSB! Totul a plecat de la Federico Piovaccari și a părut deplasat, în contextul rezultatului

Campioana României s-a distrat pe terenul anonimei Virtus, din San Marino, scor 7-1, în prima manșă a turului I preliminar al UEFA Champions League.

La 7-0, băieții lui Elias Charalambous au redus motoarele, ceea ce le-a dat ocazia gazdelor să marcheze golul de onoare, însă bucuria lor, plecată la îndemnul lui Federico Piovaccari, a părut cu totul deplasată.

Fotbaliștii lui Virtus s-au bucurat exagerat după ce au marcat golul de onoare în meciul cu FCSB! Tonul l-a dat chiar Federico Piovaccari

FCSB a dat de pământ cu amatorii de la Virtus, în prima manșă a turului I preliminar din Liga Campionilor. S-a terminat 7-1, după un adevărat galop de sănătate al campioanei României.

Darius Olaru a reușit un hat-trick în prima repriză, în minutele 6, 11 și 37, iar Daniel Popa, atacant transferat în această vară de la Universitatea Cluj, a înscris și el o dublă, în minutele 22 și 27. Iureșul a continuat și în repriza secundă, când roș-albaștrii au mai punctat de două ori, prin reușitele lui David Miculescu din minutele 70 și 73, iar scorul a ajuns la proporții nebănuite.

Când elevii lui Charalambous erau cu gândul la meciul cu U Cluj din prima etapă, gazdele de la Virtus au reușit totuși să marcheze golul de onoare în minutul 86. Luigi Rizzo l-a găsit cu o pasă bună singur în careu pe Manuel Battistini, iar acesta l-a învins pe Ștefan Târnovanu din apropierea buturilor.

În ciuda faptului că diferența de pe tabela de marcaj era una uriașă, jucătorii formației din San Marino, în frunte cu Federico Piovaccari, au sărbătorit golul ca pe o adevărată victorie. Fericiți nevoie mare că au înscris în fața campioanei României, aceștia s-au bucurat zgomotos și s-au îmbrățișat toți în apropierea porții lui Târnovanu.

E de înțeleles oarecum bucuria deplasată. A fost primul lor meci oficial din 25 mai

Virtus a câștigat ediţia precedentă din Campionato Sammarinese di Calcio, o ligă de amatori din San Marino. Au terminat sezonul cu 79 de puncte după 30 de etape, cu două mai multe decât La Fiorita şi cu patru peste Tre Penne.

Club fondat în 1964, în Acquavilla, una dintre cele nouă provincii din San Marino, este antrenat de Luigi Bizzotto (64 de ani), un fost mijlocaş italian lansat de Juventus, dar care a evoluat doar în ligile inferioare la Reggiana şi Rimini.

Trebuie aminitit că Virtus nu a mai jucat un meci oficial din 25 mai, când a pierdut finala Cupei San Marino în faţa celor de la La Fiorita, scor 0-1.

Publicat: 10 07. 2024, 09:22