Cehii au reacționat violent, după ce arbitrul a anulat golul cu VAR în Sparta Praga – FCSB 1-1. Cele două cuvinte pe care le-au țipat zecile de mii de fani

Sursa foto: Profimedia
Vezi galeria foto - 5 poze

În ciuda faptului că FCSB a condus cu 1-0 în meciul cu Sparta Praga, campioana României putea fi învinsă în minutele de prelungiri. Cehii au marcat un gol în minutul 90+5, însă reușita a fost anulată de VAR, pentru un fault în atac la Malcom Edjouma.

Sparta Praga și FCSB au terminat la egalitate, scor 1-1, în primul meci din turul 3 preliminar al UEFA Champions League.

Golurile au fost marcate de Joyskim Dawa pentru FCSB, în minutul 61, și Victor Olatunji, fotbalistul Spartei Praga, în minutul 78.

Suporterii cehi au scandat „UEFA mafia” la Sparta Praga – FCSB, după golul anulat de VAR

Fanii echipei din Cehia au considerat că arbitrii au dezavantajat-o pe Sparta Praga și cred că golul nu trebuia să fie anulat de arbitrajul video.

Arbitrul partidei a revăzut faza la monitorul VAR și le-a făcut semn jucătorilor că golul nu este validat. În acel moment, din tribune s-au auzit cuvintele „UEFA mafia”.

Reluările fazei controversate au arătat că într-adevăr golul a fost corect anulat. Faultul în atac asupra lui Malcom Edjouma a fost comis de fotbalistul care marcase, Kaan Kairinen.

FCSB sau Sparta Praga vor da în play-off-ul Ligii Campionilor peste Malmo sau PAOK

În faza play-off-ului Ligii Campionilor, câștigătoarea „dublei” dintre FCSB și Sparta Praga va întâlni echipa calificată în urma meciurilor dintre Malmo și PAOK.

Meciul tur din Suedia dintre Malmo și PAOK s-a încheiat tot la egalitate, scor 2-2.

Câștigătoarea play-off-ului se va califica în Liga Campionilor.

Publicat: 07 08. 2024, 12:24
Actualizat: 07 08. 2024, 14:02