Edin Terzic știe unde a pierdut finala Champions League și a dezvăluit ce a avut adversara în plus, la finalul meciului Borussia Dortmund – Real Madrid 0-2!

Edin Terzic, antrenorul-revelație al echipei-revelație Borussia Dortmund, își laudă elevii după finala Ligii Campionilor pierdută în fața lui Real Madrid, scor 0-2, pe arena Wembley.

Tehnicianul crede că diferența în acest ultim act din UEFA Champions League a fost reprezentată de „instinctul de criminali” pe care adversarii l-au avut în fața porții, ceea ce nu se poate spune despre jucătorii săi, care și-au bătut joc de mai multe ocazii mari în prima repriză a întâlnirii.

Edin Terzic știe unde s-a pierdut finala UCL. „Ne-a lipsit instinctul de criminali”

Antrenorul Borussiei Dortmund susține că echipa sa merita mult mai mult decât un eșec cu 0-2 în finala Ligii Campionilor în fața lui Real Madrid și știe precis unde s-a făcut diferența în acest ultim act al competiției.

Totul s-a decis în fața porții, acolo unde elevii săi nu au reușit să profite din situațiile favorabile din prima repriză mai ales, în timp ce adversarii au avut „instinct de criminali” și au decis meciul când au avut ocazia.

„Am făcut o finală grozavă și cred că am meritat mai mult decât să pierdem cu 2-0. Din prima secundă, am arătat lumii întregi că nu suntem aici doar pentru a juca. O finală o joci pentru pentru a o câștiga.

Am făcut atât de multe lucruri bine. În prima repriză am avut sentimentul că-i putem bate. Singura diferență a fost că ei au avut acel instinct de criminali. Nouă ne-a lipsit asta”, a declarat Edin Terzić, antrenorul Borussiei Dortmund.

Veteranul Mats Hummels își ridică în slăvi coechipierii. „Am jucat curajos, cu inimă și am prestat un fotbal de calitate”

Mats Hummels, fundașul Borussiei Dortmund, nu le reproșează nimic colegilor săi după eșecul din finala Ligii Campionilor, dimpotrivă, îi laudă și spune despre ei că au făcut un meci bun, curjos, au evoluat cu inima și au prestat un joc de calitate, însă nu au avut noroc la numeroasele ocazii ratate mai ales în prima repriză.

„Am făcut un meci foarte bun. Sunt foarte mândru de echipă, pentru cum ne-am prezentat aici. Am jucat curajos, cu inimă și am prestat un fotbal de calitate. Doar că am ratat mult, apoi Real Madrid a lovit, așa cum a făcut de multe ori înainte”, a fost reacția fundașului Mats Hummels, fundașul Borussiei Dortmund.

Publicat: 02 06. 2024, 02:01