Erling Haaland, reușită de excepție în Manchester City – Borussia Dortmund! Cum a reacționat uriașul norvegian după golul înscris în poarta fostei echipe

Erling Haaland, atacantul norvegian în vârstă de 22 de ani al lui Manchester City, a înscris în meciul contra fostei sale echipe, Borrusia Dortmund.

Partida dintre Manchester City și Borussia Dortmund s-a disputat miercuri seară, pe Stadionul Etihad, în cadrul etapei a doua a grupelor Ligii Campionilor, iar englezii au învins cu scorul de 2-1.

Nemții au deschis scorul în minutul 56, prin Bellingham, dar Manchester City a reușit să întoarcă scorul în doar patru minute.

John Stones a restabilit egalitatea, în minutul 80, iar Erling Haaland a dus-o pe Manchester City în avantaj, în minutul 84.

Portughezul Joao Cancelo a centrat perfect pentru Erling Haaland, cu exteriorul, din afara careului. Norvegianul a trimis, tot cu exteriorul, din săritură, după modelul Zlatan Ibrahimovic, din interiorul careului de șase metri.

Un scurt zâmbet a apărut pe fața norvegianului, însă acesta nu s-a bucurat excesiv după ce a înscris în poarta fostei sale echipe, din respect pentru perioada petrecută la Borussia Dortmund, unde s-a făcut remarcat.

În această vară, Manchester City a plătit către Borussia Dortmund, în schimbul lui Erling Haaland, suma de 60 de milioane de euro.

După cele două runde disputate până acum în grupele Ligii Campionilor, Manchester City este lider în Grupa G, cu șase puncte, iar Borussia Dortmund ocupă locul secund, cu trei puncte. FC Copenhaga este pe locul 3, cu un singur punct, la egalitate cu codașa Sevilla.

• 150 de milioane de euro este cota de piață a lui Erling Haaland, potrivit Transfermarkt.
  • 10 goluri în 6 meciuri a marcat Erling Haaland pentru Manchester City în acest sezon din Premier League.
  • 2 goluri în 2 meciuri jucate a reușit Erling Haaland în acest sezon al Ligii Campionilor, contra echipelor Borussia Dortmund, respectiv Sevilla.

Sursă foto: Capturi Digi Sport

Publicat: 14 09. 2022, 23:57
Actualizat: 15 09. 2022, 00:08