„Există măcar un nume pentru aşa ceva”. Erling Haaland a marcat un gol de pe altă planetă în Champions League

Erling Haaland, atacantul lui Manchester City, a marcat golul serii și poate al întregului sezon din UEFA Champions League, în meciul câștigat de „cetățeni” cu Sparta Praga, 5-0, în etapa a treia a fazei ligii.

În minutul 58, la scorul de 1-0, golgheterul norvegian a înscris acrobatic, cu călcâiul lateral, de la mare înălțime, sfidând legile fizicii, o centrare venită de pe partea dreaptă a lui Savinho.

Erling Haaland a marcat un gol fabulos în Champions League, iar lumea se întreabă cum a făcut-o

Reușita SF a lui Haaland a fost pusă la rang de artă de presa internațională, care nu-și explică execuția atacantului nordic. „Există măcar un nume pentru această execuție?”, s-a întrebat retoric Manchester City.

„Erling Haaland chiar a marcat cu călcâiul în aer”, a titrat ESPN, iar La Deportivo a fost deja categoric: „Dați-i trofeul Pușkaș”. „Haaland a sfidat legile fizicii”, a notat și Marca, iar City Extra a încheiat apoteotic: „Nu ne întrebați cum a făcut-o”.

Erling Haaland a reușit să mai puncteze o dată, în minutul 68, la patru minute după ce John Stones înscrisese și el, pentru 3-0. Scorul final a fost stabilit de Matheus Nunes, din penalty, în minutul 88, arată digisport.ro.

Nu ştiu cum a marcat. Pentru o fiinţă umană aş spune că nu e normal. A marcat un gol fantastic. Poate atinge mingea de 15 sau 20 de ori şi să aibă şapte sau opt ocazii. E incredibil. A reuşit un gol uluitor, asemănător cu cel pe care l-a marcat în meciul cu Borussia Dortmund în urmă cu mai mulţi ani. Nu ştiu care e mai dificil, dar aş spune că amândouă – Pep Guradiola

Cu „dubla” reușită miercuri seară, Erling Haaland a ajuns la cota 44 de goluri marcate în Champions League, și asta în doar 42 de apariții în competiția intercluburi numărul 1 a Europei. Norvegianul l-a egalat astfel ca numărul de goluri în UCL pe Didier Drogba, care a avut nevoie însă de 92 de partide pentru a atinge această bornă.