Gheorghe Hagi, extrem de sincer după victoria din Farul – Sheriff Tiraspol: „Ei au avut noroc, nu noi! Trebuia să fie 2-0 în minutul 10”. Anunț surprinzător înainte de prima etapă din Superliga | VIDEO

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 6 poze

Gheorghe Hagi, managerul tehnic al echipei Farul Constanța, a analizat la cald victoria cu Sheriff Tiraspol.

Gheorghe Hagi, extrem de sincer după victoria din Farul – Sheriff Tiraspol

Farul Constanța și Sheriff Tiraspol s-au întâlnit miercuri seară, la Ovidiu, în cadrul primei manșe a primului turul preliminar din Liga Campionilor și s-a încheiat cu victoria campioanei României, scor 1-0, după golul marcat de către David Kiki, în minutul 56.

Gheorghe Hagi s-a arătat mulțumit de jocul prestat de către elevii săi și a dat de înțeles că Farul Constanța merita să mai înscrie două goluri.

Pentrul Farul Constanța urmează meciul cu Hermannstadt, din prima etapă a noului sezon din Superliga, iar Gheorghe Hagi a făcut un anunț surprinzător imediat după jocul cu Sheriff: vor face deplasarea la Sibiu doar jucătorii care nu au jucat la Ovidiu.

„Știam că aveam un adversar foarte bun, cu mai multă experiență decât noi, a câștigat multe titluri interne, în Europa a jucat bine în ultimii ani. Ușor-ușor, prindem ritm, intensitatea jocului și începem să arătăm mai bine.

I-am analizat. Și ei pe noi. Conta jocul colectiv al echipei. În mare, cred că am făcut ambele faze (n.r. și defensivă, și ofensivă). Și, până la urmă, calitatea jucătorului a ieșit la iveală. Nu au încă minute în picioare, dar dau tot ce e mai bun și asta e important. Meci de meci, încercăm să punem mecanismul în mișcare.

Trebuia să fie 2-0 în minutul 10. Ei au avut noroc, nu noi! Păi, câte ocazii am avut, trebuia să fie 3-0! Ei au avut o singură ocazie clară! Am avut ocaziile foarte clare, singuri cu portarul. Trebuia să fie 3-0.

Nu e ușor, dar o să punem la punct lucrurile. Cei care au jucat azi, rămân la Constanța și mergem cu ceilalți la Hermannstadt. Avem 30 și ceva de jucători și cred că putem să facem o echipă care să se lupte de la egal la egal cu o echipă bună a campionatului.

Mazilu e conectat, e cu noi. E tânăr, învață din orice. Nu e în formă 100%, ca toți ceilalți care au fost la lot, dar e normal. Face față, ajunge în poziții foarte bune, e periculos, creează panică, dar o să vină și reușita”, a spus Gheorghe Hagi, la flash-interviul de după meci.

Cum a arătat Farul în meciul tur cu Sheriff Tiraspol: Aioani – Kiki, M. Popescu, Boli, Borza (Sali 70′) – Artean, Nedelcu, T. Băluță (Queiros 58′) – Mazilu (Sîrbu 70′), Rivaldinho (Borgnino 58′), Alibec (Marins 84′)

Rezerve neutilizate: Buzbuchi – Vînă, Andronache, Dumitrache, Bassong, N. Popescu

Publicat: 12 07. 2023, 23:01
Actualizat: 13 07. 2023, 13:55