Gigi Becali a dat verdictul despre Ștefănescu, după ce l-a schimbat pe Baeten după 17 minute, în Sparta Praga – FCSB 1-1

Marius Stefanescu in meciul dintre Maccabi Tel Aviv FC si FCSB, contand pentru Preliminariile Ligii Campionilor, desfasurat pe Bozsik Arena din Budapesta, miercuri 31 iulie 2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Confruntarea dintre FCSB și Sparta Praga s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, iar campioana României are șanse mari să se califice la returul de la București. Gigi Becali a fost nevoit să facă câteva schimbări pe parcursul partidei de la Praga, printre care și cea a lui William Baeten, schimbat după doar 17 minute petrecute pe teren, cu Marius Ștefănescu.

Latifundiarul din Pipera l-a adus pe Marius Ștefănescu în calitate de mare vedetă în această vară, de la Sepsi Sfântu Gheorghe. De altfel, mijlocașul ofensiv venit de la Sepsi a debutat cu gol în tricoul campioanei României, după ce a marcat în meciul din Supercupa României, cu Corvinul Hunedoara, scor 3-0. De atunci, prestațiile lui Ștefănescu au devenit mai modeste, ceea ce a stârnit furia lui Gigi Becali, care își dorește să aibă parte de prestații mult mai convingătoare.

Gigi Becali, cu tunurile pe Marius Ștefănescu după ce l-a schimbat pe William Baeten

Gigi Becali continuă seria declarațiilor la adresa prestațiilor avute de Marius Ștefănescu, care au devenit tot mai slabe în ultimele meciuri. Latifundiarul din Pipera nu a ocolit subiectul și a dat în jucătorul transferat de la Sepsi Sfântu Gheorghe pentru 1.300.000 de euro.

„Ștefănescu, l-am luat, nimic. Baeten a calificat echipa, și-a scos banii”, a declarat Gigi Becali la DigiSport.

Marius Ștefănescu a intrat pe parcursul partidei de la Praga, după ce William Baeten, intrat și el pe teren în minutul 46 al meciului cu Sparta Praga, s-a accidentat după numai 17 minute petrecute pe teren.

Gigi Becali nu s-a abținut și l-a făcut praf pe Marius Ștefănescu în repetate rânduri

Gigi Becali nu a putut să se abțină și l-a criticat pe Marius Ștefănescu ori de câte ori a avut ocazia. Latifundiarul din Pipera a spus adesea că jucătorul adus de la Sepsi trebuie să își justifice suma care s-a investit în aducerea sa.

„Nu e de la căldură. Căldura e căldură, fotbalul e fotbal. Eu sunt de vină pentru toate. Vorbesc serios. Când văd câte unul că joacă, Ștefănescu, Maradona, îi laud. El n-are vină, eu sunt vinovat. E de neînlocuit, așa va fi. Acum să audă ce spun eu, că nu e vedetă. După, să joace ce trebuie să joace. Astăzi, vedetă a fost.

Trebuia să joace fotbal, nu a jucat fotbal. Trebuie să te miști, să primești mingea, să demonstrezi că ai valoare. El nu s-a arătat să primească mingea. O fi căldura. Am greșit”, a declarat Gigi Becali, la Digi Sport, la finalul meciului cu Universitatea Cluj, scor 1-1, din debutul Superligii.

Publicat: 07 08. 2024, 00:48
Actualizat: 07 08. 2024, 13:11