Ilie Dumitrescu a tras linie imediat după FCSB – Maccabi Tel-Aviv! A ales 4 fotbaliști din echipa lui Gigi Becali care l-au impresionat

SURSA FOTO: MEDIAFAX

Ilie Dumitrescu, fost mare atacant al echipei naționale și actual analist TV, a tras linie imediat după FCSB – Maccabi Tel-Aviv și, în direct, a ales 4 fotbaliști din echipa lui Gigi Becali care l-au impresionat.

Roș-albaștrii au fost conduși cu 0-1 în Ghencea, după ce mijlocașul Dan Biton a deschis scorul în minutul 71, însă au forțat în ultimul sfert de oră și au izbutit să restabilească egalitatea, mulțumită unei lovituri splendide de cap a lui Joyskim Dawa.

Miculescu, Băluță, Ștefănescu și Olaru, remarcații lui Ilie Dumitrescu după FCSB – Maccabi Tel-Aviv. Cine sunt jucătorii din echipa lui Gigi Becali pe care i-a certat ușor

FCSB a remizat în Ghencea, marți seară, scor 1-1 cu Maccabi Tel-Aviv, în prima manșă a dublei din turul doi preliminar al Ligii Campionilor. Roș-albaștrii își doreau o victorie înainte de fluierul de start, însă chiar și cu acest rezultat, șansele la calificare rămân neschimbate. În plus, elevii lui Elias Charalambous au avantajul de a juca returul la Budapesta, în Ungaria, și nu în Israel, sub o audiență numeroasă a adversarilor.

Revenind la partida de pe Stadionul Steaua, FCSB a început timid jocul și în prima repriză nu a reușit să îi pună prea multe probleme lui Maccabi Tel-Aviv. Însă, nici oaspeții nu s-au descurcat mai bine. În repriza a doua, fotbaliștii lui Charalambous au beneficiat de suflu nou, Alhassan și Miculescu fiind trimiși pe teren în locul lui Lixandru și Popa, iar pedala de accelerație a fost călcată mult mai tare. FCSB a pus presiune la poarta echipei israeliene, însă din nefericire, deschiderea de scor a fost produsă de oaspeți. În minutul 71, pe seama unei greșeli a lui Ngezana, Dan Bilton a reușit să înscrie pentru Maccabi Tel-Aviv. Totuși, roș-albaștrii nu s-au pierdut cu firea după primirea acestui gol și, doar 5 minute mai târziu, au revenit pe tabelă. Darius Olaru a executat perfect o centrare dintr-o lovitură liberă din flancul stâng, iar Joyskim Dawa a reluat superb cu capul în plasă.

FCSB a forțat și înscrierea golului de 2-1 pe final și Musi chiar a avut o ocazie imensă din doi metri, dar Mishpati nu a mai putut fi învins. Partida s-a terminat cu scorul de 1-1 și totul se va decide la Budapesta.

După fluierul final, în direct, la TV, Ilie Dumitrescu s-a declarat încântat de felul în care a arătat jocul roș-albaștrilor și chiar a ținut să evidențieze 4 nume:

O schimbare inspirată, asta cu Miculescu. Dinamica de joc a fost foarte bună pe faza ofensivă. A câștigat multe dueluri, un punct fix, și Băluță, și Ștefănescu au arătat mai bine cu el. Olaru a făcut o repriză foarte bună, a fost peste tot. Au fost 4 situații importante înainte să primim gol. După care au mai fost ocazii mari. Radunovic, o repriză a doua mai bună”, a declarat Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

Ce a spus despre golul primit în urma unei greșeli

Cât despre reușita israelienilor, care a venit în urma unei greșeli a lui Ngezana, dar și a unei lipse de concentrare din partea lui Crețu, Ilie Dumitrescu nu a dorit să îi critice pe apărători:

Păcat că a fost o dublă greșeală la primirea golului, Ngezana și Crețu. Mi-a plăcut reacția pentru că într-un moment ca ăsta pierzi puțin din punct de vedere psihologic. A venit lovitura asta de cap a lui Dawa, pe final puteam să câștigăm. Fizic mi s-a părut mai bună FCSB, mult peste adversar. Băluță la un nivel foarte bun, foarte activ, a creat dezechilibru”, a completat Ilie Dumitrescu.

Publicat: 24 07. 2024, 08:31