Imperiul Roman, distrus din interior pe Camp Nou. Barcelona a câștigat cu 4-1 după două autogoluri. Pique și Suarez au ușurat drumul catalanilor spre semifinale, Dzeko a salvat onoarea italienilor

Legendele Carles Puyol și Francesco Totti au fost „ambasadorii” meciului Barcelona – AS Roma, din turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. Cei doi s-au întreținut înaintea partidei de pe Camp Nou, cum am putut observa pe conturile de pe rețelele sociale ale catalanilor. Messi & Co. porneau cu statutul de favoriți, dar meciul a început și toate calculele păreau răsturnate. Barcelona a început greoi, parcă prea relaxată, iar Dzeko a fost foarte aproape de gol în start, după un șut din marginea careului. Jucătorii lui Ernesto Valverde au continuat să pedaleze în gol și romanii i-au mai dat emoții lui Ter Stegen, prin Florenzi.

După 35 de minute în care n-au fost capabili să arate ceva concret, tabela a fost „spartă” de un autogol. Presat de Messi, la marginea careului, veteranul De Rossi și-a împins mingea în proprie poartă după o centrare a lui Iniesta, în încercarea disperată de a nu lăsa mingea să ajungă starul argentinian. 1-0 și totuși Roma a avut puterea să continue în același ritm. Cu liniile sus, presing foarte bun, iar Pellegrini a fost faultat în marginea careului, la o fază în care fotbaliștii lui Eusebio Di Francesco au cerut penalty. Același Pellegrini a tras pe jos, iar balonul a fost respins de zidul lui Ter Stegen.

Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic notabil. În repriza a doua, Perrotti a avut șansa să relanseze meciului la doar 20 de secunde de la fluierul de start. După o centrare a lui Florenzi, Perrotti a reluat cu capul, nemarcat, de la șase metri, însă mingea s-a scurs pe lângă poarta lui Ter Stegen. Apoi, la 10 minute după pauză, a urmat un al doilea autogol al celor de la AS Roma. Kostas Manolas și-a băgat mingea în propriile buturi după centrarea lui Ivan Rakitic, care îl căuta pe Samuel Umtiti. Cei doi au pus piciorul în același timp pe prima minge, balonul a lovit bara și, din genunchiul fundașului grec, a scuturat plasa lui Alisson. S-a făcut 2-0.

Patru minute mai târziu avea să vină golul care  părea că a rezolvat în mare măsura calificarea Barcelonei în semifinalele Ligii Campionilor. Leo Messi l-a găsit excelent în colțul careului Romei pe Suarez, după o pasă cu exteriorul, „Pistolarul” a șutat, Alisson a respins în față, iar Pique a îndeplinit o simplă formalitate și a împins, cu latul, mingea în plasă. 3-0. Messi și-a încercat șutul de mai multe ori în fazele următoare, cu piciorul drept, dar nu a reușit să îl învingă pe Alisson.

Catalanii s-au relaxat, iar în minutul 78 puteau plăti tribut unei greșeli a lui Ter Stegen. Portarul german a ieșit în întâmpinarea unui balon, dar a greșit, iar El Shaarawy a centrat în careu, Defrel a reluat, dar Ter Stegen și-a reparat greșeală și a reușit să pareze. Un minut mai târziu, Perrotii l-a întins serios pe goalkeeperul Barcelonei, care a reușit să respingă în corner cu un reflex de zile mari. Relaxarea Barcelonei avea să se vadă pe tabelă, în minutul 80. Dzeko a marcat cu un șut simplu, pe jos, după o centrare a lui Perrotti, care s-a distrat cu banda dreaptă a apărării catalane. 3-1.

S-a făcut 4-1 în minutul 87, când Luis Suarez a profitat de o greșeală de preluare a lui Fazio, în careu, după o centrare a lui Denis Suarez. Mingea ajunsese la mijlocașul Barcelonei după un șut al lui Semedo, respins de Alisson. S-a terminat 4-1 și catalanii par să aibă un meci mai ușor la retur, pe Olimpico, pe 10 martie.

Barcelona – AS Roma 4-1 (De Rossi-aut. 39, Manolas-aut. 55, Pique 59, Suarez 87 / Dzeko 80)

• FC Barcelona: Ter Stegen – Semedo, Pique, Umtiti, Jordi Alba – Sergi Roberto (A. Gomes 83), Rakitic, Busquets (Paulinho 66), Iniesta (D. Suarez 85) – Messi, Suarez
  • AS Roma: Alisson – Peres, Fazio, Manolas, Kolarovs – Pellegrini (Gonalons 60), De Rossi (Defrel 77), Strootman – Florenzi (El Shaarawy 72), Dzeko, Perotti
Publicat: 04 04. 2018, 23:41
Actualizat: 04 04. 2018, 23:59