Jackpot cu omul lui Dan Șucu! Albion Rrahmani a asigurat zecile de milioane de euro pentru Sparta Praga: a dat golul care a închis definitiv calificarea în Liga Campionilor

Trenér Sparty Praha Lars Friis a letní posila Albion Rrahmani během utkání 6. kola Chance ligy, AC Sparta Praha - 1. FC Slovácko, hrané 24. srpna 2024 v Praze.,Image: 901696462, License: Rights-managed, Restrictions: Image must be credited: 'Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia', Model Release: no

Albion Rrahmani, fotbalistul vândut de Dan Șucu în Cehia, a înscris golul care a decis calificarea în Champions League și a asigurat un cec de zeci de milioane de euro pentru Sparta Praga.

Albion Rrahmani (23 de ani), jucătorul pe care cei de la Rapid l-au transferat la formația Sparta Praga, a reușit să marcheze golul de 2-0 pentru noua sa formație în meciul cu Malmo din play-off-ul Ligii Campionilor.

Albion Rrahmani a decis calificarea Spartei Praga în Liga Campionilor

Fotbalistul kosovar a fost introdus pe teren în minutul 69 și a marcat un gol în minutul 83 al confruntării, după o centrare a lui Lukas Haraslin.

Haraslin a ajuns în partea stângă a careului rivalei și i-a pasat în mod decisiv lui Albion Rrahmani, cel care a trecut de Dahlin și a marcat. După reușita sa, kosovarul și-a dat tricoul jos și a sărbătorit momentul împreună cu suporterii prezenți pe Epet Arena din Praga.

Primul gol înscris de Sparta Praga a fost dat în minutul 80, din penalty, autorul acestuia fiind Haraslin, cel care a mai marcat un gol în minutul 67 al meciului cu Malmo, dar care a fost anulat pe motiv de offside.

Dată fiind victoria cu Malmo, scor 2-0, Sparta Praga a obținut calificarea în faza ligii UEFA Champions League, scor 4-0 la general, și și-a asigurat un bonus de aproximativ 19 milioane de euro grație accederii în această etapă a competiției, conform Givemesport.com.

Albion Rrahmani a semnat cu campioana Cehiei contra sumei de cinci milioane de euro

Albion Rrahmani a fost transferat la echipa din Cehia de la Rapid contra a cinci milioane de euro, cea mai mare sumă achitată vreodată de acest club pentru un jucător.

„A câștigat două titluri cu Ballkani și a devenit cel mai bun marcator al campionatului din Kosovo. În prima ligă din România a jucat în 28 de meciuri pentru Rapid București, înscriind 18 goluri și oferind 6 pase decisive.

A adunat cinci selecţii la echipa națională a statului Kosovo în sezonul trecut. Acum, Albion Rrahmani devine noul nostru jucător.

Albion a avut mai multe oferte în perioada de mercato, dar a acceptat să îmbrace tricoul roşu. Bun venit, Albion! Mult succes alături de noi”, a fost anunțul celor de la Sparta Praga cu privire la transferul kosovarului.

Atacantul are o remunerație de 800.000 de euro la campioana en-titre a Cehiei, iar cota sa de piață este de 3,5 milioane de euro, conform site-ului de specialitate Transfermarkt.com.

Tomas Rosicky își pune toate speranțele în Albion Rrrahmani

Tomas Rosicky, director sportiv la Sparta Praga, afirmase că Albion Rrrahmani are mari șanse de a impresiona la noua sa echipă.

„Albion are un potențial extraordinar să se dezvolte. Poate marca mult, după cum o demonstrează realizările sale din precedentele două sezoane. Credem că va continua să progreseze aici”, a spus Tomas Rosicky.

În sezonul anterior, Albion Rrahmani a marcat nu mai puțin de 17 goluri pentru formația din Giulești și a dat cinci pase decisive.

Publicat: 28 08. 2024, 09:06
Actualizat: 28 08. 2024, 09:06