„L-a redus la tăcere pe Gigi Becali”. Cum a fost numită FCSB de presa din Cehia, după ce Sparta Praga a eliminat-o din Liga Campionilor

SURSA FOTO: FOTOMONTAJ PROSPORT
Vezi galeria foto - 8 poze

Victoria pe care Sparta Praga a obținut-o cu FCSB la București, scor 3-2 pe Stadionul Steaua din Ghencea, a produs mare bucurie în presa din Cehia, iar jurnaliștii s-au mândrit cu faptul că au eliminat „cel mai cunoscut club din România” din Liga Campionilor.

Marți, 13 august 2024, Sparta Praga a obținut calificarea în play-off-ul celei mai importante competiții intercluburi, unde se va duela cu campioana en-titre a Suediei, Malmo.

Presa din Cehia e mândră de ce a reușit Sparta Praga în deplasarea de la București. Ce au scris jurnaliștii, după ce FCSB a fost eliminată din Liga Campionilor

Aventura din preliminariile Ligii Campionilor s-a terminat pentru FCSB, marți seară, 13 august, după ce fotbaliștii lui Elias Charalambous au pierdut manșa secundă a dublei din turul 3, scor 2-3 cu Sparta Praga.

După egalul din Cehia, 1-1, speranțele roș-albaștrilor erau foarte mari, mai ales că știau că vor juca în fața un public frenetic. A fost sold-out pe Ghencea, însă din nefericire, cei aproape 30.000 de suporteri nu i-au putut împinge de la spate pe fotbaliști în debutul meciului. Sparta Praga a deschis scorul în minutul 13, prin sârbul Brimancevic, care a profitat de o nesincronizare în defensiva roș-albastră la o lovitură de la colțul terenului. Mai apoi, în minutul 28, Dawa a comis un penalty, iar același Birmancevic a dus scorul la 2-0. Rezultatul pauzei a fost stabilit tot de oaspeți, în minutul 37, când Haraslin l-a învins pe Târnovanu cu o execuție superbă din colțul careului.

În repriza secundă, FCSB a revenit pe teren mult mai bine așezată și a pus-o în mare dificultate pe Sparta Praga. Darius Olaru a redus primul din diferență, în minutul 60, cu un șut splendid, iar mai apoi, în minutul 85, Malcom Edjouma a dus scorul la 2-3 cu o lovitură perfectă de cap. FCSB a forțat egalarea pe final, însă tragerile de timp ale cehilor și-au atins scopul în cele din urmă. Sparta Praga a învins-o pe FCSB cu 3-2 și va evolua împotriva lui Malmo în play-off-ul Champions League.

Conștientă de faptul că Sparta a obținut o victorie mare, presa din Cehia a celebrat din plin succesul și a numit-o pe FCSB ca fiind o echipă „foarte motivată”. Totodată, clubul lui Gigi Becali a fost descris drept „cel mai mare din România”.

Din multe considerente, a fost cel mai dificil test al sezonului. A fost o vreme de iad în București și FCSB a intrat în meci foarte motivată. Sparta, însă, a făcut o primă parte fantastică, și-a asigurat locul în play-off-ul UEFA Champions League și l-a redus la tăcere pe patronul celui mai cunoscut club din România, Gigi Becali”, au scris jurnaliștii de la publicația eFotbal.

Urmează o dublă cu LASK Linz, din Austria

După ratarea grupelor Ligii, FCSB va încerca să ajungă în Europa League, a doua cea mai importantă competiție intercluburi de pe continent. În play-off, roș-albaștrii vor da peste LASK Linz, din Austria. Partida tur e programată în deplasare, la data de 22 august, de la ora 20:00, în timp ce returul va avea loc o săptămână mai târziu, pe 29 august, de la aceeași oră.

A fost foarte greu. Știam că treaba va deveni mai dificilă după golul de 3-0. Știam că Sparta este bună la fazele fixe, am primit golul ăla rapid, după a fost penalty-ul. Băieții au reacționat foarte bine, s-au descurcat bine a doua repriză. Din păcate, nu ne-am descurcat. S-a terminat. Ăsta este fotbalul, acum ne vom concentra pe campionat și vom încerca să ducem echipa în Europa League. În fotbal, micile detalii fac diferența”, Elias Charalambous, după FCSB – Sparta Praga 2-3.

Publicat: 14 08. 2024, 10:24
Actualizat: 14 08. 2024, 13:20