Malcom Edjouma dă vina pe stadionul Steaua pentru ratarea calificării, după FCSB – Sparta Praga 2-3

Malcolm Edjouma și Narek Grigoryan în meciul de fotbal dintre FCSB și Farul Constanța, contând pentru Superliga Superbet, desfășurat pe Stadionul Steaua din București, vineri 9 august 2024. © FOTO: Antonio VASILE/SPORT PICTURES

Malcom Edjouma a invocat un motiv incredibil pentru ratarea calificării în play-off-ul Champions League.

Francezul a dat vina pe stadionul Steaua pentru eșecul din dubla cu Sparta Praga.

Malcom Edjouma a dat vina pe gazonul de pe Ghencea pentru înfrângerea din returul cu Sparta Praga. Francezul a spus că mingea sărea foarte ciudat pe teren.

„Nu am început jocul bine. Cred că am arătat o altă față în repriza a doua, dar, din nefericire, am reacționat foarte târziu. Este o experiență pentru meciurile următoare.

Dacă pot da gol, e bine, dar important este ce ofer eu echipei pe teren. Astăzi am făcut un meci bun, dar, din nefericire, am pierdut. S-a văzut lipsa de experiență, ei au avut mai multă personalitate, sunt obișnuiți să joace în cupele europene în fiecare an.

Nu știu, poate gazonul a fost de vină, a fost o problemă. Nu am putut construi foarte bine, mingea sărea ciudat.
Trebuie să dai tot ce ai, nu putem vorbi despre arbitraj. La acest nivel, trebuie să te lupți pentru mingi, să îți folosești mâinile, corpul, tot ce poți.

Dacă vom juca în următorul meci așa cum am jucat în repriza a doua, atunci ne vom califica. Va fi bine dacă ne calificăm în Europa League. Acum trebuie să ne focusăm pe asta”, a declarat Malcom Edjouma, potrivit sport.ro.

Nu avem ce face, am jucat cu Ștefănescu în dreapta, a pierdut toate mingile, le-a dat la adversar. Are emoții, vai de capul lui. Ei au dominat jocul. Dacă noi nu jucam cu Ștefănescu în dreapta, jucam cu Popa atacant, dominam, câștigam duelurile. E și ghinion, am luat gol din corner, un gol cadou, apoi a fost un gol frumos. Prima repriză a fost pierdută pentru că am avut doi jucători care nu au contat, jucam cu doi jucători în minus”, a declarat Gigi Becali, patronul FCSB, la DigiSport.

Publicat: 14 08. 2024, 01:11
Actualizat: 14 08. 2024, 01:16