Meme Stoica a dezvăluit cum poate FCSB să o elimine pe Sparta Praga! „A pățit-o şi Ajax”

SURSA FOTO: SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Marți seară, 6 august, imediat după manșa tur a dublei dintre FCSB și Sparta Praga, încheiată cu o remiză în Cehia, scor 1-1, Meme Stoica a dezvăluit în direct, la TV, cum poate echipa sa să se califice în play-off-ul Champions League.

Roș-albaștrii puteau chiar să câștige cu Sparta Praga, însă portarul Ștefan Târnovanu a ieșit greșit pe o centrare în minutul 78, iar cehii au profitat și au restabilit egalitatea.

Meme Stoica e convins: la fel ca Ajax, Sparta Praga nu va face față atmosferei de la București și FCSB se va califica

Sparta Praga și FCSB au remizat, scor 1-1, marți seară, în prima manșă a dublei din turul 3 preliminar al Champions League. Roș-albaștrii au jucat bine în deplasarea din Cehia și, pe lângă golul înscris de Dawa în minutul 61, au mai avut câteva oportunități imense. Adrian Șut a ratat cu poarta goală în prima repriză, dintr-o poziție laterală, în timp ce în repriza secundă Alex Băluță nu l-a putut învinge pe goalkeeperul Vindahl din câțiva metri. În cele din urmă, ocaziile ratate s-au răzbunat, iar Sparta a restabilit egalitatea în minutul 78, prin Olatunji, pe seama unei gafe comise de Târnovanu, care a ieșit greșit pe centrare.

Totuși, FCSB rămâne cu prestația bună pe care a reușit-o în Cehia, unde Sparta a fost încurajată frenetic de aproximativ 18.000 de suporteri. Iar managerul general al clubului consideră că elevii lui Elias Charalambous pot obține calificarea la București.

După ce a criticat arbitrajul de la Praga, Meme Stoica și-a mutat atenția către returul de pe Stadionul Steaua și a lăsta de înțeles că Sparta va fi copleșită de atmosfera pe care o vor face cei aproximativ 30.000 de fani:

„Se joacă (n.r. calificarea)! Putem să transformăm energia pe care o să o transmită publicul într-un atu. Se ştie că e greu să joci împotriva noastră pe un stadion plin, pentru că Peluza Nord şi Tribuna, în momentul în care se unesc e complicat şi pe asta au păţit-o şi cei de la Ajax.

(n.r. Regreţi că nu jucaţi pe Arenă meciul ăsta?) Da, cred că ar fi fost arhiplină Arena (n.r. Stadionul Arena Naţională). Una e 50.000 şi alta e 30.000! Însă, parcă în Ghencea, fiind tribunele mai aproape, cred că se poate transmite mai mult şi mai tare”, a declarat Mihai Stoica, la Prima Sport.

În sezonul 2012 – 2013, FCSB a pierdut cu Ajax în deplasare, scor 0-2 în manșa tur a șaisprezecimilor Europa League. Însă, în returul de la București, FCSB s-a impus tot cu 2-0 și a împins disputa în prelungiri. În cele din urmă, roș-albaștrii au câștigat la loviturile de departajare.

Se va juca cu casa închisă

Tot despre audiența din Ghencea, Meme Stoica a mai declarat un lucru. Este convins că meciul FCSB – Sparta Praga, programat marți, 13 august, de la ora 21:30, se va disputa cu casa închisă:

„Va fi sold-out returul, cred că bubuie site-ul acum. Lumea s-a gândit că prea mult Sparta… Multă lume a vorbit despre Sparta, dar eu le-am văzut toate meciurile anul ăsta. Nu e o echipă care să te surprindă, sunt periculoşi la fazele fixe. Cele mai ieftine bilete de la FCSB – Sparta sunt 30 de lei, ca să spun cum se traduce respectul nostru faţă de suporteri”, a mai declarat managerul general al FCSB.

Publicat: 07 08. 2024, 09:22
Actualizat: 07 08. 2024, 17:17