Mesajul pe care FC Barcelona l-a publicat imediat după ce rivala Real Madrid a câștigat a 15-a oară trofeul Champions League!

FC Barcelona a postat un mesaj pe rețelele de socializare imediat după ce Real Madrid a cucerit pentru a 15-a oară trofeul Champions League.

Real Madrid doboară record după record și scrie istorie în cea mai importantă competiție inter-cluburi din Europa. Formația antrenată de Carlo Ancelotti a învins-o pe Borussia Dortmund, 2-0, și a câștigat a 15-a oară trofeul Champions League.

Ce mesaj a avut Barcelona pentru marea rivală Real Madrid

Conducerea celor de la Barcelona a dat dovadă de fair-play față de rivala istorică și a transmis un mesaj de felicitări pe rețelele de socializare. Chiar dacă cele două formații se luptă an de an în campionat și în Liga Campionilor, formația blaugrama a dat dovadă de sportivitate și a felicitat-o public pe Real Madrid.

„Felicitări lui Real Madrid pentru câștigarea Champions League”, este mesajul postat pe contul oficial al celor de la FC Barcelona pe „X”, fosta platformă Twitter.

Carlo Ancelotti, reacție de mare campion, după ce a ajuns la cinci trofee câștigate în Liga Campionilor

Real Madrid nu a intrat prea bine în joc în prima repriză. Borussia Dortmund a dominat clar primele minute de joc și a avut mai multe ocazii importante de a deschide scorul.

La finalul meciului, Carlo Ancelotti a recunoscut jocul slab făcut de echipa sa în primele 45 de minute. Nu se aștepta să fie atât de dificilă prima parte, așa că a luat măsuri care au schimbat radical jocul în favoarea madrilenilor. Real Madrid a punctat pe finalul meciului prin Carvajal și Vinicius, adăugând al 15-lea trofeu în palmares.

„În prima repriză, nu mi-a plăcut nivelul la care jucam. Am pierdut mingea prea des și în locul greșit. I-am lăsat pe cei de la Borussia Dortmund să joace așa cum au vrut ei, pe recuperare și tranziție.

A fost foarte greu, mult mai greu decât am crezut că va fi. În prima repriză a trebuit să suferim, dar la pauză am luat măsuri. Asta am făcut! În a doua repriză am pierdut mingea mai puțin, am jucat mai bine. Dar toate astea sunt detalii nesemnificative. Am câștigat”, a spus Ancelotti, pe gazon, la finalul partidei, potrivit AS.

Carlo Ancelotti a scris istorie, din nou, în Liga Campionilor. A devenit cel mai titrat antrenor din această competiție. Italianul a ajuns la cinci trofee: două cu AC Milan, câștigate în 2002/2003 și 2006/2007, plus alte trei alături de Real Madrid, în sezoanele 2013/2014, 2021/2022 și 2023/2024.

A pierdut o singură finală, în sezonul 2004/2005, când AC Milan a condus cu 3-0 la pauza meciului cu Liverpool, dar cormoranii au restabilit egalitatea în partea secundă și au învins la loviturile de departajare.

Publicat: 02 06. 2024, 02:00