Nimeni nu mai credea că Real Madrid poate câștiga finala Ligii Campionilor cu Borussia Dortmund la pauza meciului: cum arătau statisticile și de ce nemții ar fi meritat mai mult!

Real Madrid a câștigat cu 2-0 finala Ligii Campionilor împotriva Borussiei Dortmund, respectând până la urmă calculele hârtiei, însă prima repriză pe Wembley a arătat groaznic pentru trupa lui Carlo Ancelotti.

În primele 45 de minute ale ultimului act din UCL, nemții au arătat dezinvolt și au atacat în valuri, ratând o groază de ocazii la poarta lui Thibaut Courtois, cel care i-a luat locul în poartă lui Lunin.

Real Madrid a câștigat finala Ligii Campionilor cu Borussia Dortmund când nimeni nu mai credea. Ce arătau statisticile la pauză

Conform cifrelor, la capitolul „ocazii de poartă”, Dortmund a surclasat-o pe Real Madrid cu 7-3 la capătul primei reprize. Campioana Spaniei nu a reușit să cadreze nici un șut pe spațiul porții lui Gregor Kobel (26 de ani), în timp ce nemții au ratat câteva ocazii mari de a deschide scorul.

La rubrica „șuturi pe lângă poartă”, trupa pregătită de Edin Terzic a fost și acolo peste formația iberică: 5-2.

Borussia Dortmund a reușit să-și creeze o altă ocazie imensă de a marca în minutul 23, prin Nicklas Fullkrug (31 de ani), care, din poziție ideală, a trimis în bară, dintr-o poziție suspectă de ofsaid.

La capitolul „cornere”, germanii au condus cu 5-1 după primele 45 de minute.

FORMAȚII DE START

BORUSSIA DORTMUND: Kobel – Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen – Emre Can, Sabitzer – Sancho, Brandt, Adeyemi – Fullkrug

Rezerve: Meyer, Lotka, Ozcan, Nmecha, Haller, Reus, Wolf, Moukoko, Malen, Sule, Watjen, Bynoe-Gittens

Antrenor: Edin Terzic

REAL MADRID: Courtois – Carvajal, Nacho, Rüdiger, Mendy – Valverde, Kroos, Camavinga – Bellingham – Rodrygo, Vinícius

Rezerve: Lunin, Kepa – Militao, Alaba, Modric, Joselu, Vazquez, Tchouameni, Ceballos, Fran Garcia, Brahim, Guler

Antrenor: Carlo Ancelotti

Publicat: 02 06. 2024, 00:16