Presa din Danemarca a reacționat într-un mod incredibil, după prestația arbitrului Krogh în partida FCSB – Sparta Praga 2-3

SURSA FOTO: SPORT PICTURES

La scurt timp după prestația arbitrului Morten Krogh (36 de ani) din partida FCSB – Sparta Praga 2-3, presa din Danemarca a reacționat și ea, iar ce au putut să scrie jurnaliștii nordici este de-a dreptul incredibil.

„Centralul” danez a luat mai multe decizii controversate pe parcursul confruntării de la București, în contextul în care în echipa din Cehia s-au aflat mai mulți conaționali de-ai săi. Concret, 3 jucători de la Sparta, plus antrenorul, sunt din Danemarca.

„Jocul a fost condus în mare triumf”. Presa din Danemarca, verdict după ce Morten Krogh a fost aspru contestat pentru prestația din partida FCSB – Sparta Praga

Marți seară, 13 august 2024, FCSB și Sparta Praga s-au duelat la București, în manșa secundă a turului 3 preliminar din Liga Campionilor, iar la centrul confruntării a fost delegat un arbitru danez. Este vorba despre Morten Krogh, în vârstă de 36 de ani, care a început să arbitreze în cupele europene din 2019.

Încă dinaintea fluierului de start, delegarea UEFA a părut cel puțin dubioasă, având în vedere că la Sparta Praga antrenorul este danez, iar în lotul cehilor se află, de asemenea, 3 fotbaliști danezi. Iar din nefericire pentru FCSB, partida cu Sparta Praga nu a fost lipsită de controverse.

În ciuda acestui fapt, presa din Danemarca a părut să închidă ochii vizavi de ce s-a întâmplat la FCSB – Sparta Praga și nu a făcut decât să îl laude pe Morten Krogh pentru prestația pe care a avut-o:

Meciul a fost arbitrat de danezul Morten Krogh, iar jocul a fost condus în mare triumf. Arbitrul a simțit pe tot parcursul jocului nemulțumirea românilor”, au rezumat jurnaliștii danezi de la publicația Ekstrabladet.dk.

Morten Krogh i-a scos din minți pe cei de la FCSB

Cea mai controversată fază a partidei FCSB – Sparta Praga s-a petrecut în minutul 28. Atunci, la marginea careului, Darius Olaru a fost faultat evident de fundașul dreapta Preciado, însă „centralul” Morten Krogh nu a fluierat nimic. Nemulțumiți de decizia „centralului” și dornici de un potențial penalty, mai mulți fotbaliști de la FCSB, între care și căpitanul Olaru, au început să protesteze. Deznodământul? Krogh a acordat fără să stea pe gânduri 3 cartonașe galbene. Primele două pentru Darius Olaru și Alexandru Băluță, iar al treilea pentru Elias Charalambous.

Mai apoi, în finalul meciului, brigada condusă de danez a dezamăgit din nou. Deși au fost efectuate 9 schimbări în repriza secundă, s-a luat o pauză de hidratare și au avut loc numeroase trageri de timp ale cehilor, Morten Krogh și brigada sa au decis să acorde doar 5 minute de prelungiri.

La finalul confruntării, Adrian Șut și Thomas Neubert au mers la danez pentru a purta o discuție cu acesta cu privire la cele întâmplate, însă au sfârșit prin a vedea amândoi cartonașul roșu.

Mă bucur că a fluierat finalul. A lăsat jocul să curgă, nu a făcut greșeli. A dat cartonașe doar când a trebuit, a fluierat faulturile doar când a trebuit. A lăsat jocul liber. Mi-a plăcut stilul lui”, a declarat Lars Friis, antrenorul danez al lui Sparta Praga, despre arbitrul Morten Krogh, care îi este conațional.

Publicat: 14 08. 2024, 15:18
Actualizat: 14 08. 2024, 15:36