Presa din Spania a dat verdictul despre Istvan Kovacs, după Real Madrid – Borussia Dortmund 5-2. Cum au descris jurnaliștii iberici arbitrajul românului

Istvan Kovacs a condus cea mai spectaculoasă partidă din Liga Campionilor și presa spaniolă a dat verdictul după Real Madrid – Borussia Dortmund 5-2.

Cel mai în formă arbitru român a primit o delegare de gală în Liga Campionilor. Istvan Kovacs a condus la centru reeditarea finalei de anul trecut dintre Real Madrid și Borussia Dortmund. Imediat după meci, spaniolii au scris despre prestația românului și i-au acordat un calificativ pozitiv.

Prima reacție a spaniolilor, după prestația lui Istvan Kovacs din Real Madrid – Dortmund 5-2: „Fără erori majore”

Jurnaliștii spanioli au scris de bine despre prestația lui Istvan Kovacs din cea mai spectaculoasă partidă de marți seară. Real Madrid a avut un duel tare cu adversara din finala Ligii Campionilor, de pe Wembley. Dortmund a început meciul în forță, dar „galacticii” au marcat de cinci ori în partea secundă.

Istvan Kovacs a primit un calificativ pozitiv și presa spaniolă a notat faptul că nu a avut erori grave de arbitraj chiar dacă a avut de condus un meci foarte dificil.

„A arbitrat românul Istvan Kovacs. Olandezul Pol van Boekel a fost la VAR.

Meci care s-a desfășurat fără complicații și fără erori majore.

El (nr.Istvan Kovacs) a arătat doar un cartonaș galben când Vinícius a celebrat marcarea celui de-al patrulea gol al gazdelor, pentru că și-a scos tricoul, deși înainte de asta a reușit să-l avertizeze pe Mendy în prima repriză pentru că l-a călcat pe Nmecha și apoi în a doua repriză pe Vinícius pentru un atac dur la Brandt.

În rest, VAR-ul a ajutat prin acordarea celui de-al doilea gol al lui Vinicius din moment ce nu a existat un ofsaid la Mbappe, iar în minutul 66 românul a avut dreptate să nu acorde un penalty francezului (nr. Mbappe) când a fost ținut ușor de Gross.

Kovacs, BINE (nr. nota pentru arbitraj)”, a notat La Galerna.

Istvan Kovacs, meciul cu numărul 23 în Liga Campionilor

Centralul român a condus al 23-lea său meci din Liga Campionilor. La duelul dintre Real Madrid și Borussia Dortmund a fost ajutat de tușierii Mihai Marica și Florin Neacșu, iar Marcel Bîrsan a fost cel de-al patrulea oficial.

Istvan Kovacs e arbitru FIFA din anul 2018 și membru al elitei UEFA din anul 2019. A condus două finale europene: Conference League din 2022, dintre AS Roma și Feyenoord, Europa League din 2023 dintre Atalanta și Bayer Leverkusen.

Publicat: 23 10. 2024, 00:36