Presa din Ungaria, reacție surprinzătoare după ce FCSB a fost eliminată de Sparta Praga din Champions League! Maghiarii s-au arătat deranjați de ce au făcut cehii și au tras o concluzie dură pentru ei

SURSĂ Sportpictures

Presa din Ungaria a oferit o reacție surprinzătoare după ce FCSB a fost eliminată de Sparta Praga din UEFA Champions League, în al treilea tur preliminar.

Jurnaliștii maghiari s-au arătat deranjați de ce au făcut cehii și au tras o concluzie foarte dură pentru ei, vorbind despre echipele de club din Ungaria.

Presa din Ungaria, reacție surprinzătoare după ce FCSB a fost eliminată de Sparta Praga

FCSB a pierdut manșa secundă din al treilea tur preliminar al UEFA Champions League, în fața celor de la Sparta Praga, scor 2-3, și a fost eliminată din competiție.

La finalul partidei, jurnaliștii din Ungaria au oferit o reacție surprinzătoare, fiind deranjați de ceea ce au făcut cehii. Totodată, maghiarii au tras o concluzie dură pentru ei, în momentul în care au vorbit despre echipele de club din Ungaria.

„După remiza înregistrată pe teren propriu, cehii de la Sparta Praga s-au impus cu scorul de 3-2 pe terenul celor de la FCSB și s-au calificat în play-off-ul UEFA Champions League. Rivala din oraș, Slavia Praga, a reușit și ea să treacă de belgienii de la Union SG, cu scorul general de 4-1, după ce s-a impus în ambele manșe. Astfel, un club slovac și două cluburi din Cehia vor evolua în play-off-ul UEFA Champions League. Echipele maghiare nu pot”, au scris jurnaliștii de la nemzetisport.

Echipa pregătită de Elias Charalambous și Mihai Pintilii a fost eliminată din UEFA Champions League de către Sparta Praga. Campioana României a remizat, scor 1-1, în meciul tur, dar a cedat în Ghencea cu scorul de 2-3. Roș-albaștrii erau conduși la pauză cu scorul de 0-3 dar au reușit să facă o repriză secundă mai bună și au fost foarte aproape să trimită partida în prelungiri.

În urma eliminării din UEFA Champions League, FCSB va juca în play-off-ul UEFA Europa League, unde îi va întâlni pe austriecii de la LASK Linz.

Publicat: 14 08. 2024, 01:15