Reacția antrenorului Spartei Praga, după ce a eliminat-o pe FCSB din Champions League. Cum a răspuns când i s-a spus că românii sunt furioși pe deciziile arbitrului Krogh, care e danez ca și el

Odveta 2. předkola fotbalové Ligy mistrů, AC Sparta Praha - Shamrock Rovers (Irsko), 30. července 2024, Praha. Trenér Sparty Lars Friis.,Image: 894245412, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Vezi galeria foto - 7 poze

Sparta Praga s-a calificat în play-off-ul Champions League, după ce a câștigat returul cu FCSB, scor 3-2. Antrenorul Spartei Praga, Lars Friis, a reacționat în urma acuzațiilor aduse la adresa compatriotului său, Morten Krogh.

Lars Friis nu a avut de spus cuvinte rele despre Morten Krogh, arbitrul danez ce a arbitrat la centru duelul dintre FCSB și Sparta Praga. Antrenorul cehilor a dorit să menționeze că Morten Krogh și-a făcut treaba excelent pe parcursul partidei de la București.

Lars Friis nu a avut critici la adresa lui Morten Krogh

Frustrarea a fost imensă pentru tabăra „roș-albastră”, care a criticat aspru maniera de arbitraj a danezului Morten Krogh, făcând referire și la antrenorul Spartei Praga, Lars Friis, precum și alți patru jucători din lotul campioanei Cehiei, care sunt cu toții danezi. Totuși, tehnicianul danez nu a dorit să aducă comentarii adiționale la cele întâmplate și doar a lăudat maniera de arbitraj a lui Krogh.

„Mă bucur că a fluierat finalul. A lăsat jocul să curgă, nu a făcut greșeli. A dat cartonașe doar când a trebuit, a fluierat faulturile doar când a trebuit. A lăsat jocul liber. Mi-a plăcut stilul lui”, a spus Lars Friis, potrivit Idnes.

FCSB a pierdut calificarea în play-off-ul Champions League, iar acum se va duela cu LASK Linz în play-off-ul Europa League, echipă ce a terminat pe locul 3 în campionatul Austriei în sezonul precedent.

Gigi Becali l-a distrus pe arbitrul Morten Krogh în direct la TV

FCSB a fost condusă de Sparta Praga cu 0-3 la pauză, jocul campioanei României fiind dezastruos. Gigi Becali a fost furios de maniera de arbitraj pe care Morten Krogh a avut-o, mai ales că danezul nu a ținut cont de toate întreruperile de joc atunci când a acordat minutele de prelungire.

„Am avut și noi 11 metri. Arbitrul a făcut să fie scorul ăsta. A fost 3-0 la pauză, putea fi 2-1 și să mai marcăm două goluri noi. Ștefănescu a avut un picior în cap, i-a atins capul. Nu s-a dat nimic. A fost invers, la Lixandru, i-a dat galben. A dat cinci minute prelungire, s-a băut apă, s-au făcut șase schimbări, s-a tras de timp. Trebuia să dea opt sau zece minute. A dat cinci minute”, a spus Gigi Becali, la DigiSport.

Publicat: 14 08. 2024, 10:20