„Acest lucru nu e în regulă!”. Ce ar fi fost obligați fanii români să facă la intrarea pe stadion la meciul Cipru – România 0-3. A ajuns și la TV situația ingrată

Naționala României a avut parte e o susținere importantă la meciul câștigat la scor de forfait în fața Ciprului în runda a treia din Liga Naționilor.

Totuși, unii dintre fanii naționalei tricolore au fost obligați să-și dea jos tricoul galben la intrarea pe stadion, iar acest lucru a fost remarcat și aspru criticat de Emil Grădinescu, unul dintre comentatorii partidei Cipru – România, scor 0-3.

Suporterii români, obligați să-și dea jos tricourile galbene la intrarea pe stadion la meciul Cipru – România 0-3. Totul a ajuns la TV

Emil Grădinescu a declarat, imediat după startul reprizei secunde, că a fost atenționat de un fan român prezent la meci, că stewarzii de la intrarea în stadion i-au obligat pe suporterii tricolorilor să-și dea joc tricourile galbene pentru a li se putea permite pătrunderea în tribune.

Comentatorul partidei a vorbit în direct la TV despre aceste incidente și a transmis să „lucrul ăsta nu este în regulă, dar trebuie verificat”.

Organizatorii nu au anticipat invazia fanilor români la acest meci, iar astfel au încercat să mai „culoarea galbenă” de pe arena din Larnaca. În zadar, din cei 7.000 de spectatori prezenți la meci, aproximativ 80% au fost români, iar prezența lor s-a făcut auzită cât se poate de bine în timpul meciului. O parte dintre ei au venit din țară, însă marea majoritate au fost cei stabiliți în Cipru.

Șicane la Larnaca. „Regele” a fost ținut și el la porți

Gică Hagi a ținut să fie prezent la partida Cipru – România, încheiat 0-3 în etapa a treia a Ligii Națiunilor, dispută în care băiatul său Ianis a fost introdus în repriza secundă de către selecționerul Mircea Lucescu.

Însoțit de soția sa, Marilena, și de Elena, partenera lui Ianis, Gică Hagi a avut și el parte de șicanele gazdelor. A fost nevoit să aștepte minute bune la porțile de acces pentru a putea intra pe stadion.

Jurnaliștii de la Protathlima susțin că „Regele” a fost obligat să stea ceva timp pentru a intra în arena de la Larnaca deoarece a avut biletele rezervate într-o zonă a suporterilor echipei gazdă.

Cum fanii naționalei cipriote nu s-au înghesuit să cumpere bilete pentru acest duel, în acel sector au fost vândute tichete și suporterilor români, iar de aici și haosul provocat la intrare.

Totuși, Gică Hagi nu a părut deranjat de situație sau că nu a beneficiat tratament preferențial, și a așteptat cuminte la coadă, alături de ceilalți suporteri români, acceptând fără probleme să le acorde acestora autografe și să facă fotografii cu ei.

Publicat: 13 10. 2024, 09:46
Actualizat: 13 10. 2024, 09:56