Basarab Panduru nu i-a iertat, după Cipru – România 0-3. Ce l-a enervat: „Probabil Mircea Lucescu va avea mesaje”

În ciuda faptului că naționala României a învins categoric în deplasare reprezentativa similară a Ciprului, scor 0-3, Basarab Panduru a reținut un fapt negativ în jocul tricolorilor.

Fostul component al Generației de Aur a criticat evoluția tricolorilor din repriza a doua a meciului de la Larnaca, atunci când aceștia au fost prea individualiști, iar în acest sens este sigur că „Mircea Lucescu va avea mesaje”.

Basarab Panduru nu i-a iertat pe tricolori, după Cipru – România 0-3. Ce l-a enervat pe fostul internațional

Fostul internațional român a fost pe deplin mulțumit de rezultatul înregistrat la Larnaca, însă a rămas dezamăgit de prestația tricolorilor din mitanul secund, atunci când, Stanciu și compania nu au mai fost combinativi ca în prima repriză și au dat dovadă de individualism la fazele de atac.

Totuși, Basarab Panduru a remarcat diferența netă de valoare dintre naționala României și cea a Ciprului și consideră că tricolorii sunt din „altă ligă” în această grupă din Liga Națiunilor din care mai fac parte Kosovo, Lituania și Cipru.

„Așteptam să văd ce surprize au pregătit ciprioții. Supriza a fost că nu s-au prezentat la meci. În primele 15 minute au jucat și ei, dar apoi am văzut un joc foarte bun al nostru și nu au mai avut nicio șansă. În repriza a doua unii au încercat să marcheze și nu au respectat anumite lucruri puse la punct de antrenor. Suntem din altă ligă, nu putem să jucăm cu Cipru, Kosovo și Lituania, suntem mai buni!

Să spunem că am fost relaxați în repriza a doua, am uitat cine suntem, am văzut 3-0 și am vrut să o luăm pe cont propriu, să marcăm noi. Rezervele au intrat în ritmul acesta și nu au făcut nimic. Nu mi-a plăcut repriza a doua, probabil că Mircea Lucescu va avea un mesaje. Indiferent cu cine jucăm, trebuie să fim serioși”, a mai declarat Panduru.”, a declarat Panduru la PrimaSport.

Mircea Lucescu a ordonat la pauză retragerea

La conferința de presă de la finalul meciului cu Cipru – România, scor 0-3, Mircea Lucescu a dezvăluit că la pauza meciului de la Larnaca le-a transmis elevilor săi la vestiar să nu mai forțeze în repriza secundă și să joace pe contraatac, deoarece trebuie să-și conserve energiile pentru meciul de peste 3 zile cu Lituania.

„La pauză când am discutat, le-am zis clar să nu mai forțăm, să încercăm să ținem de… Pentru că jucăm peste 2-3 zile. Dar când se ivesc posibilități de a contraataca, de a transforma recuperările noastre în atacuri poziționale rapide, s-o facem. Eu sunt mulțumit de rezultat”, a spus Mircea Lucescu.

Publicat: 13 10. 2024, 10:48