Ce delegare la Cipru – România! UEFA îl trimite la centru pe arbitrul acuzat de Gigi Becali că tocat-o pe FCSB în meciul cu PAOK

UEFA a anunțat numele arbitrului delegat la partida Cipru – România din Liga Națiunilor, programată sâmbătă, 12 octombrie, de la ora 21.45, în etapa a treia a competiției.

Centralul este nimeni altul decât Sascha Stegeman, arbitrul neamț care l-a eliminat pe Darius Olaru în meciul cu PAOK din Liga Europa, și despre care Gigi Becali a spus că i-a tocat echipa la Salonic.

UEFA îl trimite la centru la partida cu Cipru pe arbitrul acuzat de Gigi Becali că tocat-o pe FCSB în meciul cu PAOK Salonic din Liga Europa

Germanul Sascha Stegeman a fost desemnat de UEFA să conducă disputa Cirpu – România, de sâmbătă seară, din runda a treia a Ligii Națiunilor. Arbitrul neamț se va reîntâlni astfel după 10 zile cu Darius Olaru, jucătorul de la FCSB pe care l-a eliminat în repriza a doua a meciului cu PAOK Salonic din Europa League. Acesta va fi ajutat de conaționalii săi Marco Achmüller și Christof Günsch, iar cel de-al patrulea oficial va fi Tobias Reichel, tot din Germania.

În meciul de la Salonic, câștigat de campioana României în inferioritate numerică, scor 1-0, arbitrul german a dat lovitură liberă pentru PAOK, la mijlocul terenului, iar Olaru n-a putut să se abțină și a protestat, primind cartonaș galben, apoi a văzut și al doilea avertisment, când a oprit nervos mingea cu mâna, crezând că se va dicta fault asupra sa.

La finalul jocului, Gigi Becali a atacat maniera de arbitraj a lui Sascha Stegeman.”M-am supărat pe Olaru pentru roșu, dar ce a făcut el la finalul primei reprize când am marcat e fantastic. Datorită lui am câștigat. Am jucat 40 de minute cu un om în minus. Am avut și un arbitraj ostil. Olaru a pus mâna pe minge, dar a fost fault”, a declarat patronul de la FCSB.

Eu am inventat acel gol, iar după aceea arbitrul a inventat acel cartonaş roşu pentru mine…Nu ştiu, la acea fază am condus mingea 30-40 de metri cu om în spate, m-a împins constant, iar când am căzut pe minge mi-a arătat foarte uşor cartonaşul galben. Şi la primul galben a fost uşor, pentru că am dat clar în minge, atunci când s-a accidentează şi Lixandru – Darius Olaru

Cunoștință veche pentru români

Sascha Stegemann a mai condus la centru și un alt meci al FCSB. Se întâmpla în luna noiembrie 2022, la București, în partida cu West Ham, scor 0-3. Neamțul a mai arbitrat alte două echipe românești. Pe Sepsi, în meciul cu Dudelange, scor 1-3, în 2022, în Conference League, și pe CFR Cluj în partida cu Jagodina, scor 0-1, în 2014, în Europa League.

Totodată, centralul neamțul a fost cel ce i-a arbitrat pe tricolori în Bosnia și Herțegovina, în iunie 2022, în deplasare, 1-0 pentru gazde.

Publicat: 09 10. 2024, 17:25
Actualizat: 09 10. 2024, 17:56