Rezultatele serii de luni, 14 octombrie, în Nations League. Franța trece de Belgia după un meci încins, iar Germania o învinge la limită pe Olanda

sursa foto: Profimedia, 14.10.2024

O nouă serie de partide din Liga Națiunilor au avut loc luni, 14 septembrie, iar Franța a învins-o pe Belgia, în timp ce Germania a dominat în Olanda și s-a impus cu 1-0.

Meciurile din grupa A din Liga Națiunilor au ținut capul de afiș în seara de 14 septembrie, iar Belgia – Franța, respectiv Germania – Olanda au fost cele două evenimente care puteau fi fără emoții în fazele eliminatorii superioare ale turneelor finale. Franța s-a impus în Belgia, după ce gazdele au ratat un penalty în prima parte a partidei, iar Die Mannschaft a trecut la limită de Olanda, scor 1-0.

Meciuri fără surprize în Nations League. Franța o învinge pe Belgia, iar Germania se impune în fața Olandei

Tielemans a ratat un penalty pentru belgieni în minutul 23 al confruntării cu Franța, care a avut o repriză secundă cu un singur șut pe poartă, dar eficientă, deoarece Kolo Muani a înscris în minutul 62, după ce o făcuse și în primul act, în minutul 35. Italia s-a impus în fața Israelului, scor 4-1, iar la ora actuală conduc grupa A2, cu 10 puncte.

Germania a câștigat în fața Olandei, scor 1-0, într-un meci în care fazele pe poartă au aparținut mai multe echipei antrenate de Julian Nagelsmann, iar Ungaria s-a impus în deplasarea din Bosnia și Herțegovina, scor 0-2. Grupa A3 este condusă de nemți, care au 10 puncte, în timp ce Ungaria și Olanda se află la egalitate de puncte (5), iar Bosnia are un singur punct câștigat.

Albania produce supriza și câștigă în deplasarea din Georgia

Albanezii au câștigat în deplasarea din Georgia, scor 0-1, în timp ce Ucraina – Cehia, celălalt meci din grupa B1, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Cehii conduc grupa cu 7 puncte și sunt urmați de Georgia și Albania, care au câte 6 puncte, în timp ce Ucraina a obținut 4 puncte.

Turcia a învins în deplasarea dificilă din Islanda, scor 2-4, după ce a intrat în dezavantaj la cabine. Islandezii au condus din minutul 3 până în minutul 62 și au beneficiat și de penalty-ul ratat de Calhanoglu, însă elevii lui Vicenzo Montella s-au descătușat și au înscris de patru ori în actul secund. Țara Galilor a câștigat, scor 1-0, în fața Muntenegrului, iar înainte de etapa a 5-a sunt două favorite pentru câștigarea grupei B4, Turcia, care are 10 puncte, și Țara Galilor, care are 8 puncte acumulate.

Suedia și Slovacia, în luptă directă pentru primul loc în grupa C1

Slovacia s-a impus în deplasarea din Azerbaijan, scor 1-3, iar Suedia, cealaltă mare favorită din grupa C1, a câștigat fără emoții în Estonia, scor 0-3.

Cele două naționale se află la egalitate de puncte, după ce au obținut câte 10 după primele patru etape disputate, iar duelul decisiv, de pe 16 noiembrie, va decide, cel mai probabil, cine va obține primul loc în grupa C1 și calificarea în grupa B.

Publicat: 15 10. 2024, 00:28
Actualizat: 15 10. 2024, 00:31