Rezultatele serii în a treia etapă din Liga Națiunilor. Elveția, distrusă de Serbia! Portugalia, show cu Polonia

SURSĂ FOTO: PROFIMEDIA
Vezi galeria foto - 5 poze

Sâmbătă, 12 octombrie, au avut loc meciurile din a treia etapă din Liga Națiunilor.

Elveția, naționala lui Murat Yakin, a fost spulberată de Serbia, în timp ce Portugalia a făcut un meci de senzație cu Polonia.

UEFA Nations League – League A

Croația a învins cu greu Scoția, scor 2-1, în timp ce Spania, câștigătoarea Campionatului European, s-a chinuit cu Danemarca, scor 1-0.

Polonia lui Robert Lewandowski nu a mișcat în fața Portugaliei lui Cristiano Ronaldo, scor 1-3. Elveția și-a dat autogol cu Serbia și a pierdut fără drept de apel, scor 2-0.

• Croația – Scoția 2-1
  • Polonia – Portugalia 1-3
  • Serbia – Elveția 2-0
  • Spania – Danemarca 1-0

UEFA Nations League – League C

Kosovo a învins Lituania, scor 2-1, după ce gazdele au avut un gol anulat în prima repriză. De partea cealaltă, în Bulgaria – Luxemburg și în Belarus – Irlanda de Nord s-au înregistrat două rezultate de 0-0. România, naționala lui Mircea Lucescu, a spulberat-o pe Cipru, scor 3-0, la Larnaca.

• Lituania – Kosovo 1-2
  • Bulgaria – Luxemburg 0-0
  • Belarus – Irlanda de Nord 0-0
  • Cipru – România 0-3

Ce a declarat Mircea Lucescu după meciul cu Cipru

Mircea Lucescu, selecționerul naționalei României, și-a felicitat jucătorii pentru prestația din prima repriză.

„Așa cum ai remarcat, a fost o primă repriză foarte bună. Am avut încă două sau trei situații de gol. Ne-am apărat foarte bine, compact. Jucătorii deciși în duelurile individuale.

Am controlat jocul, ceea ce e important. Am impus un stil de joc, ceea ce se apropie de ceea ce făceam cu mulți ani înainte. Am fost foarte eficienți, cu multe pase. Îmi pare bine pentru că băieții au trei victorii consecutive, ceea ce înseamnă foarte mult.

Tensiunea a fost destul de mare. Am întâlnit o echipă care a luptat în dueluri. Avem o armă în plus, capacitatea de a recupera rapid mingea. Avem un anumit comportament în teren.

Jucătorii noștri tehnici au nevoie de un joc bazat pe calitățile lor. Ne-am antrenat să ținem mingea la noi. 3-0 la pauză nu a fost întâmplător”, a declarat Lucescu la Prima TV.

Publicat: 13 10. 2024, 00:37
Actualizat: 13 10. 2024, 01:36