Scandal cu Istvan Kovacs! Românul a anulat, cu VAR, golul egalizator în minutul 90+8 în meciul Croația – Scoția 2-1

SURSĂ FOTO: PROFIMEDIA
Vezi galeria foto - 5 poze

Istvan Kovacs a arbitrat duelul dintre Croația și Scoția din Liga Națiunilor, iar meciul s-a terminat cu o fază extrem de controversată.

Centralul din Carei a anulat golul echipei oaspete în minutul 90+8 și s-a creat un scandal monstru.

Croația a învins-o pe Scoția, scor 2-1, în a treia etapă din Liga Națiunilor. Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs. Ryan Christie a deschis scorul în minutul 33 după o gafă a lui Luka Sucic.

După doar trei minute, gazdele au egalat prin Igor Matanovic. În minutul 70, Andrej Kramaric, atacantul lui Hoffenheim, a dat lovitura și a marcat golul de 2-1. Che Adams a egalat la ultima fază, dar după analiza VAR golul său a fost anulat de Istvan Kovacs.

Ce a declarat Mircea Lucescu după Cipru – România 0-3

România a dat de pământ cu Cipru, scor 3-0, în a treia etapă din Nations League. Mircea Lucescu, selecționerul României, a venit cu o primă reacție după meci și a spus că e încântat de victoria echipei sale

„Sunt fericit și obosit. Tensiunea a fost destul de mare. Am întâlnit o echipă care a luptat în dueluri. Avem o armă în plus, capacitatea de a recupera rapid mingea. Avem un anumit comportament în teren.

Jucătorii noștri tehnici au nevoie de un joc bazat pe calitățile lor. Ne-am antrenat să ținem mingea la noi. 3-0 la pauză nu a fost întâmplător. E greu să vorbești de unul sau de altul.

Fiecare și-a dat silința să facă un meci foarte bun. Vom vedea ce va fi. Hai, să ne bucurăm de meciul ăsta și de victorie”, a spus Mircea Lucescu, la flash-interviu.

Publicat: 13 10. 2024, 01:16
Actualizat: 13 10. 2024, 01:23