Liviu Ciobotariu acuză arbitrajul, după ce Sepsi a fost eliminată de Bodo/Glimt din play-off-ul Conference League: „A fost offside de cel puțin un metru!”

Liviu Ciobotariu a mărturisit că este mândru de evoluția elevilor săi în tot acest parcurs european. Antrenorul lui Sepsi consideră că un rol important în eliminarea grupării din Sfântu Gheorghe din cupele europene l-a avut și brigada de arbitraj, care i-a anulat golul lui Marius Ștefănescu și a validat reușita lui Pellegrino.

Sepsi a avut o prestație solidă în deplasarea din Norvegia. Covăsnenii au revenit de la 0-2 și au izbutit să ducă meciul în prelungiri.Numai că, în minutul 100, Bodo/Glimt a făcut 3-2, ca peste un minut Marius Ștefănescu să restabilescă egalitatea. Doar că, VAR-ul a judecat că mijlocașul dorit de Gigi Becali la FCSB a fost în offside, decizie cu care Liviu Ciobotariu nu este de acord.

„Aș vrea să îmi felicit jucătorii pentru jocul de astăzi, exceptând primele 25 de minute. Îmi felicit jucătorii pentru parcursul din Conference League, eu cred că am arătat foarte bine în această competiție, am demonstrat că suntem o echipă care se poate lupta pentru rezultate pozitive. Părăsim această competiție cu un gust amar, au fost ceva probleme de arbitraj. Din punctul meu de vedere, la golul lui Ștefănescu nu a fost offside și la golul lui Pellegrino a fost offside de cel puțin un metru. Important e că ne-am prezentat bine, am jucat de la egal la egal cu o echipă puternică.

Acum ne concentrăm pe campionat și Cupa României. Va trebui să ne refacem fizic pentru jocul cu UTA. Am primit acel gol din penalty în extra time, am încercat să ne revenim, am crezut în rezultat, am luptat până la final, dar am părăsit această competiție cu capul sus.

Au fost momente de joc în care ei au fost mai buni, mai ales pe început de joc, dar pe urmă noi am echilibrat jocul, am fost echipa mai bună în multe momente de joc. Dar la fotbal rezultatul contează. Asta ne-a făcut să ieșim din această competiție”, a declarat Liviu Ciobotariu la finalul meciului.

Întrebat ce mesaj le-a transmis elevilor săi, fix când partida s-a încheiat, antrenorul lui Sepsi OSK a dezvăluit că a avut numai cuvinte de laudă la adresa jucătorilor săi. De asemenea, „Ciobi” a precizat că se simte mândru să antreneze acest grup de fotbaliști.

„Le-am transmis că sunt mândru de ei, că-i felicit pentru parcursul pe care l-am avut. Nu am ce să le reproșez. Încă o dată, sunt mândru că antrenez această echipă, acești jucători minunați, toți au intrat foarte bine. Asta înseamnă că suntem o echipă puternică, greu de învins”, a mai spus Liviu Ciobotariu.

Publicat: 31 08. 2023, 23:39
Actualizat: 01 09. 2023, 00:15